O zamiłowaniu do meteorologii naszego Czytelnika pisaliśmy w artykule „Prognoza na życie” opublikowanym w numerze 19/2015 TPR. Pan Józef opowiadał w nim, że od kilkudziesięciu lat zbiera dane dotyczące zjawisk atmosferycznych oraz wpływu na nie ziemskiej grawitacji. Na tej podstawie przygotowuje długoterminowe prognozy pogody, które się sprawdzają. Pan Józef skromnie mówi, że w 80%. Jednak nasi Czytelnicy, którzy śledzili publikację, zgodnie stwierdzili, że prognoza sporządzona przez pana Józefa sprawdza się niemal w 100%. Co zatem przewidywał?
– Prognozowałem od 14 do 20 maja temperaturę 23–27 stopni. I taka właśnie wystąpiła na moim terenie. Tak jak przewidywałem, wystąpiły burze z gradem – wskazuje pan Józef, z zamiłowania meteorolog, z zawodu rolnik, który prowadzi gospodarstwo rolne w Cieszynie (gm. Sośnie, woj. wielkopolskie). – W mojej prognozie od 20 maja do 5 czerwca temperatura maksymalna osiągnęła opisane wartości. Tylko w części południowo-wschodniej była kilka dni wyższa. Temperatura minimalna była jak w opisanej wcześniej prognozie.
Częściowo sprawdziła się natomiast prognoza naszego Czytelnika od 5 do 20 czerwca.
– Lokalnie wystąpiły burze z gradem. Przewidywane ochłodzenie od 12 czerwca opóźniło się o 2 dni – zauważa pan Józef. – Od 20 czerwca do 5 lipca temperatura maksymalna była taka, jak przewidywałem. Tylko ostatnie 3 dni przekroczyły opisane wartości. W całym kraju wystąpiły lokalnie burze z gradem.
Niemal całkowicie sprawdziła się natomiast jego prognoza w dniach od 5 do 21 lipca. Prawie w całym kraju wystąpiły gwałtowne burze z gradem, lokalnie z nawałnicami.
– W prognozie od 21 lipca do 5 sierpnia ująłem stabilizację pogody i tak też było. A przy tym moja prognoza przewidywała bardzo mało opadów i burz. I ta też się sprawdziła – mówi Gorell.
Przewidywalność prognozy naszego Czytelnika sprawiła, że postanowiliśmy opublikować jego prognozę do końca roku.
Według pana Józefa zima będzie ciepła z krótkimi okresami mrozu. Rolnik prognozuje dużo większą ilość opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu niż poprzedniej zimy. Jednocześnie nasz Czytelnik uprzedza, że grudzień i czerwiec to dwa miesiące, w których bardzo trudno przewidzieć pogodę ze względu na zimowe i letnie przesilenie.slo