StoryEditorWiadomości rolnicze

Paragraf uderza w rolników wycinających drzewa

12.06.2014., 12:06h
Izba Rolnicza wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą, wskazując na konieczność nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Zdaniem DIR, art. 86 tej ustawy godzi w interesy polskich rolników, gdyż w kwestii uiszczania opłat za wycinkę drzew bywają oni traktowani nie jak osoby fizyczne, ale jak właściciele firm.

 

Obowiązujące prawo stanowi, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew i krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Problem w tym, że gminy widzą w gospodarstwach rolnych podmioty gospodarcze. Rolnik zaś, który chce wyciąć drzewo na swoich gruntach, robi to ich zdaniem w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i w celu osiągania zysków.

 

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r., zdaniem dolnośląskiego samorządu, jest nieprecyzyjna, a jej zapisy są interpretowane na niekorzyść rolników. DIR powołuje się na wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie. W wyroku z 29 sierpnia 2007 r. NSA wskazał, że działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą, ale nie stosuje się do niej przepisów o działalności gospodarczej. W uchwale z dnia 2 kwietnia 2007 r. sąd z kolei uznał, iż rolnik indywidualny nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie  działalności gospodarczej, jednakże zajmuje się systematycznie działalnością wytwórczą w rolnictwie. Jest więc traktowany jak podmiot  gospodarczy ze wszystkimi konsekwencjami związanymi z pobraniem opłat za usunięcie drzew, na które zostanie  wydane zezwolenie. W efekcie osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą nie będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 86 ust. 1 pkt 2 wspomnianej ustawy o ochronie przyrody.

 

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań zmierzających do tego, aby rolnik, który będzie usuwał drzewa z gruntów rolnych lub pastwisk w celu przywrócenia ich właściwości użytkowych, mógł skorzystać ze zwolnienia z opłat.

 

Samorządowcy argumentują, że rolnik korzysta z gruntów nie tylko w celu osiągania dochodów, ale również utrzymania jej w dobrej kulturze rolnej, do czego obligują go inne przepisy. Z jednej więc strony drzewa wycinać musi, z drugiej zaś gminy żądają od niego za wycinkę horrendalnych opłat, których nie zrekompensują mu dochody osiągane z uprawy tej ziemi, na której drzewa rosły. „Jeśli drzewa mają niekorzystny wpływ na produkcję rolną, to rolnik powinien mieć prawo złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na ich usunięcie i skorzystać ze zwolnienia z opłat” – czytamy w piśmie DIR.                   gt

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:38