StoryEditorProtesty rolników

Paryż i Dublin zablokowane przez ciągniki. Rolnicy chcą godnych cen i powstrzymania agresji ekologów

28.11.2019., 18:11h
Niemal tysiąc ciągników rolniczych zablokowało drogi dojazdowe do Paryża, a kilkadziesiąt maszyn rolniczych wjechało do Lyonu. Holenderscy rolnicy znów wyjechali na autostrady. Z kolei irlandzcy farmerzy dwa dni z rzędu okupowali część centrum Dublina. 

Rolnicy martwią się o przyszłością swoich gospodarstw

Do takich protestów doszło we wtorek i środę, 26 i 27 listopada 2019 roku. Postulaty rolników, mimo że z różnych państw, dotyczą bardzo często podobnych kwestii.
Głównym postulatem demonstrujących rolników jest przywrócenie opłacalności produkcji rolnej poprzez godną cenę za płody rolne

Gospodarze z Irlandii z kolei obawiają się konsekwencji ewentualnego wejścia w życie umowy o wolnym handlu z krajami Mercosur, co może zdestabilizować  rynek wołowiny i tym samym dochody wielu irlandzkich gospodarstw. Również przeciwko umowie z krajami Mercosur i CETA opowiadają się gospodarze z Francji.

Francuscy rolnicy domagają się wyższych emerytur oraz sprawiedliwego uregulowania relacji między rolnikami a supermarketami. Farmerzy oskarżają sieci handlowe, że przez ich pazerność, dostają tylko ułamek ceny jaką konsument płaci za żywność w sklepie.

 

Aktywiści organizacji ekologicznych napadają na gospodarstwa i niszą pestycydy

Gospodarze we Francji chcą także szybkiego i skutecznego reagowania władz na niektóre działania organizacji ekologicznych. Jak podał Didier Guillaume, francuski minister rolnictwa, w ciągu ostatnich 10 miesięcy odnotowano co najmniej 50 wtargnięć ekologów do gospodarstw. Aktywiści niszczą środki ochrony roślin, które mają zgromadzone rolnicy, przy czym część z nich była podpalona. 

We wszystkich państwach, w których odbyły się protesty  rolnicy podkreślali, że nie chcą być obciążani dodatkowymi obowiązkami walki ze zmianami klimatycznymi, zwłaszcza jak nie idzie za tym żadne wsparcie finansowe i merytoryczne. 

 

Czy dojdzie do połączenia protestów rolniczych w jeden ruch

Warto odnotować, że również we wtorek ponad 5 tys. ciągników zablokowało Berlin. Niemieccy rolnicy także mają podobne postulaty jak koledzy po fachu z Francji, Holandii a nawet z Polski. 

Co prawda, żaden z protestów w tych krajach nie był ze sobą skoordynowane, ale determinacja rolników do obrony swoich praw jest coraz większa i wkrótce może dojść do wspólnych, międzynarodowych działań rolników.    

 

Paweł Mikos
Fot. La FENSA/Twitter.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:30