StoryEditorTransport zwierząt

PE chce zmian w transporcie zwierząt. Czy nowe prawo uderzy w rolników?

07.02.2022., 07:02h
Parlament Europejski chce, by zwierzęta były lepiej chronione podczas transportu. W jego ocenie unijne przepisy dotyczące transportu zwierząt są przestarzałe, niejasne i słabo egzekwowane.

Wiele uchybień podczas tranposrtu zwierząt

Po 18 miesiącach ustalania faktów eurodeputowani wzywają kraje Unii Europejskiej do poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu. W swoim dochodzeniu stwierdzili, że dotychczasowe przepisy dotyczące transportu zwierząt nie zawsze są przestrzegane i nie uwzględniają w pełni różnych potrzeb zwierząt. Do najbardziej oczywistych naruszeń zaliczono:

  • brak miejsca nad głową, wody lub paszy.

Stwierdzono także, że przewożone są zwierzęta, które nie nadają się do transportu. Same transporty są z kolei przeładowane. Ponadto zwierzęta są przewożone nieodpowiednimi pojazdami, a transport czasami odbywa się w ekstremalnych temperaturach i przy wydłużonym czasie podróży.

Dobrostan zwierząt przede wszystkim

Europosłowie wzywają więc Komisję Europejską i kraje członkowskie do wzmożenia wysiłków na rzecz poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu, aktualizacji unijnych przepisów i powołania unijnego komisarza odpowiedzialnego za dobrostan zwierząt.

Czytaj również: Odpowiedni załadunek i transport zwierząt to mniejsze straty dla rolnika

Parlamentarzyści zaproponowali, aby czas przejazdu zwierząt przeznaczonych do uboju nie przekraczał ośmiu godzin, natomiast zwierząt ciężarnych w ostatnim trymestrze ciąży – czterech. Postulują też wprowadzenie zakazu transportu nieodsadzonych cieląt w wieku poniżej czterech tygodni, z wyjątkiem transportu dokonywanego przez rolników i na odleg-
łość mniejszą niż 50 km.

Będzie monitoring?

Posłowie chcą też, aby pojazdy były zaopatrzone w kamery i by były one używane zwłaszcza podczas załadunku i rozładunku. Domagają się też monitorowania temperatury, wilgotności i stężenia amoniaku w pojazdach. Ponadto organy krajowe miałyby zatwierdzać plany podróży zwierząt tylko wtedy, gdy prognozowana temperatura ma wynosić między 5 a 30°C.

Samowola przy tranposrcie spoza granic Unii

W ogniu krytyki znalazł się brak systemu kontroli transportu zwierząt do krajów spoza UE. Europarlamentarzyści żądają od państw członkowskich kontroli zapewnienia zwierzętom paszy i wody oraz miejsca we wszystkich przesyłkach do krajów trzecich. Postulują też, aby eksport żywych zwierząt był zatwierdzany tylko wtedy, gdy jest zgodny z europejskimi normami dobrostanu zwierząt.

Europarlamentarzyści nalegają, by Unia postawiła na transport nasienia lub embrionów oraz tusz i mięsa. Wzywają Komisję do pilnego przedstawienia, nie później niż do 2023 roku, planu działania wspierającego tę transformację. Żądają także powołania specjalnego funduszu, aby zminimalizować społeczno-gospodarcze skutki proponowanych zmian.

Magdalena Szymańska
​fot. archiwum red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 21:09