StoryEditorInterwencja

Pfeifer & Langen zapłaci więcej plantatorom

16.09.2020., 09:09h
W sierpniu pisaliśmy o plantatorach, którzy dostarczają buraki cukrowe do należącej do Pfeifer & Langen Polska Cukrowni Glinojeck. Teraz nastąpił dalszy ciąg tej sprawy.

Rolnicy negocjowali z cukrowym potentatem

Od początku roku prowadzili oni negocjacje w sprawie ustalenia ceny za buraki kontraktowe. Rolnicy domagali się 25 euro, a władze cukrowego koncernu oferowały o 1 euro mniej. Pod koniec marca negocjacje zostały zerwane. Pfeifer & Langen Polska rozpoczął zaś akcje podpisywania umów kontraktacyjnych już na rok 2021, z ceną za buraki w wysokości 24 euro.

Twarde negocjacje zakończone sukcesem - Pfeifer & Langen Polska zapłaci więcej

Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Glinojeck wezwał rolników do bojkotu i zaapelował, aby nie podpisywali umów. Konsekwentnie domagał się o 1 euro więcej. Pod koniec sierpnia ZPBC przy Cukrowni Glinojeck poinformował, że rozmowy zostały wznowione, a w ich wyniku uzgodniono, że cena za buraki kontraktowane ze zbiorów 2020 r. o zawartości cukru 16% i teoretycznej stracie wydatku cukru 2% została podniesiona z 24 na 25 euro/t. Ustalono także, że 25 euro/t dostaną plantatorzy w przyszłym roku.

Na nasz sukces złożyło się wiele czynników. Sprawa nabrała rozgłosu medialnego. Informacja o naszych kłopotach przedostała się do opinii publicznej. Pomogło także ministerstwo rolnictwa. Wygraliśmy dzięki wspólnemu działaniu plantatorów. Niestety, nie wszyscy byli solidarni i zdarzały się przypadki, kiedy to umowy były podpisywane – informuje Jerzy Stryjewski, sekretarz zarządu ZPBC przy Cukrowni Glinojeck.

Postępowanie UOKiK nie bez wpływu na przebieg negocjacji

Rolnikom pomogły też podjęte wobec Pfeifer & Langen Polska działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzeżenia UOKiK wzbudziły postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogli kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegała sobie prawo odmowy zakupu buraków.

Czytaj także: Potentat cukrowy Pfeifer & Langen pod lupą UOKiK

Z przysłanego potem przez Pfeifer & Langen oświadczenia wynika, iż spółka nie zgadza się z oceną UOKiK, jakoby miała wykorzystywała przewagę kontraktową wobec rolników. Spółka twierdzi, iż system sprzedaży nasion funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat i jest usankcjonowany Ogólnopolskim Porozumieniem Branżowym zawartym w 2017 roku przez wszystkich producentów cukru w Polsce oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Pfeifer & Langen oświadczył, iż plantatorzy nie tylko nie skarżą się na funkcjonowanie systemu, ale wręcz są z niego zadowoleni, czemu dali wyraz w pismach wysyłanych do UOKiK. Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska, twierdzi, iż system jest korzystny dla rolników i konsumentów. Nie jest natomiast korzystny jedynie dla tych dostawców nasion, którzy niekoniecznie chcieliby zagwarantować jakość, a chcieliby podnieść cenę.

Jak informuje Stryjewski, ta sprawa w przypadku plantatorów Glinojecka także została załatwiona.

Działania podjęte przez UOKiK pomogły w osiągnięciu porozumienia. Dobór nasion pod zasiewy roku 2021 roku odbywać się będzie na podstawie zgłaszanych indywidualnie zamówień przez plantatora do producenta cukru w oparciu o przedstawioną listę odmian, a w uzasadnionych przypadkach spoza tej listy – mówi Jerzy Stryjewski.

Cukrownia w Glinojecku kampanię buraczaną rozpoczęła 2 września. Plantatorzy przewidują, że plony będą nie gorsze niż w zeszłym roku. Sprzyja im pogoda. Na przełomie sierpnia i września w okolicach Glinojecka spadło około 70 mm deszczu. Wilgoci nie brakuje. Słoneczna pogoda będzie sprzyjała polaryzacji.

Magdalena Szymańska
Tomasz Ślęzak
Fot. archiwum red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:50