Głosowanie w Senacie nad Piątka dla zwierząt
W środę 14 października 2020 roku tuż po godz. 15.00 w Senacie rozpoczęło się głosowanie nad tzw. Piątka dla zwierząt, czyli nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.
Jeszcze przed rozpoczęciem głosowania Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL apelował o odrzucenie w całości tej ustawy.
– Szanowni Senatorowie, wiem jak wielka presja partyjna na Was ciąży. Proszę, nie ulegajcie jej. Stańcie po stronie polskich rolników i konsumentów, stańcie murem za polską wsią. Zagłosujcie przeciw niekonstytucyjnym i antyunijnym przepisom. Wspólnie odrzućmy Piątke dla zwierząt – mówił lider PSL.
Podziały wewnątrz partyjne w sprawie ustawy o ochronie zwierząt
Chociaż w sejmie nowelizacja ustawy została przyjęta dzięki większości głosów posłów z PiS, KO i Lewicy, to wśród senatorów można było dostrzec znacznie różnice i to wewnątrz klubów.
– Ta ustawa, która wpłynęła do nas z Sejmu to jest wielki bubel legislacyjny, wielki bubel prawny, stworzony tylko i wyłącznie na potrzeby wojny politycznej – przekonywał senator Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej. Chociaż jego zaplecze polityczne w większości opowiada się za zmianami w zakresie ochrony zwierząt.
Pęknięcie można było dostrzec także wśród senatorów PiS.
– Zapisy, które powinny się tam znaleźć powinny dotyczyć ochrony zwierząt, a nie ingerować w produkcję, hodowlę, czy handel – uważa senator Jacek Włosowicz z PiS.
Warto także dodać, że aż 5 z 7 senatorów z PiS zasiadających w senackiej komisji rolnictwa była w komisji za odrzuceniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Senat nie zgadza się nad odrzucenie Piątki dla zwierząt
Tuż po godz. 15.00 doszło wreszcie do głosowania nad całością Piątki dla zwierząt. Senatorowie PSL złożyli wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Ilu senatorów odpowiedziało się za odrzuceniem Piątki dla zwierząt?
- „za” odrzuceniem było 24 senatorów;
- „przeciw” było 64 senatorów;
- wstrzymało się 9 senatorów.
Senat odrzucił wniosek o przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
— Senat RP ???????? (@PolskiSenat) October 14, 2020
????Za przyjęciem wniosku: 2
????Przeciw przyjęciu wniosku: 97
⚪️Wstrzymało się: 1 pic.twitter.com/TrvqenHHna
Oznacza to, że Senat chce zmiany ustawy o ochronie zwierząt.
Co wprowadzi Piątka dla zwierząt po zmianach w Senacie?
Jaki ostatecznie przyjmie kształt Piątka dla zwierząt zależy od tego jakie zmiany wprowadzi Senat oraz czy zaakceptuje je jeszcze Sejm. Dopiero po tym ustawa trafi do prezydenta do podpisu.
Paweł Mikos
Fot. Senat RP