Dni Grzegorza Pudy w ministerstwie rolnictwa są policzone, a przynajmniej wszystko na to wskazuje. Zmiany mają być ogłoszone pod koniec następnego tygodnia, ale nieoficjalnie mówi się, że Pudę zastąpi Henryk Kowalczyk, były minister środowiska. W przeszłości pełnił też funkcję wiceministra rolnictwa.
Informację tę potwierdził na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Bogdan Rzońca.
- Mogę powiedzieć, że Henryk Kowalczyk będzie ministrem rolnictwa, a Grzegorz Puda obejmie ważne stanowisko - oświadczył wczoraj Bogdan Rzońca. Dodał, że Henryk Kowalczyk jest dobrym kandydatem na ministra rolnictwa.
- Był ministrem środowiska, zna problemy ludzi wsi – zaznaczył europoseł.
Minister rolnictwa zostanie wicepremierem?
Z kolei z ustaleń serwisu w wPolityce.pl wynika, że Henryk Kowalczyk prawdopodobnie zostanie również wicepremierem. Na pytanie o to, "czy Grzegorz Puda nie sprawdził się jako minister rolnictwa", Bogdan Rzońca odpowiedział, że Puda to bardzo zdolny młody człowiek.
- Może on jeszcze pełnić bardzo różne funkcje - dodał.
Grzegorz Puda? Nie znam takiego ministra rolnictwa
Władze Prawa i Sprawiedliwości do ewentualnej wymiany szefa resortu rolnictwa na nowego mógł skłonić odbiór Grzegorza Pudy w społeczeństwie.
Z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” na początku wrześnie, w którym respondenci oceniali poszczególnych ministrów, Grzegorz Puda wypadł słabo.
Pracę Pudy jako szefa resortu rolnictwa pozytywnie oceniło 13 proc. badanych, źle jego pracę ocenia 26 proc. badanych, a aż 38 proc. w ogóle nie zna takiego ministra!
Rolnicy i organizacje rolnicze źle oceniają ministra Pudę
Grzegorz Puda objął stanowisko ministra rolnictwa rok temu – 6 października. Organizacje rolnicze i rolnicy wielokrotnie zarzucali mu brak skutecznych działań poprawiających sytuację na wsi. Puda był ostro krytykowany m.in. przez AgroUnię. Miesiąc temu PSL bezskutecznie chciał go odwołać z urzędu.
- Sytuacja w rolnictwie jest katastrofalna. Minister rolnictwa kompletnie nie radzi sobie z problemami szalejącego ASF, skandalicznie niskich cen w skupach czy rosnących kosztów produkcji rolnej. Grzegorz Puda jest głuchy na problemy rolników – mówił tuż po złożeniu wniosku o wotum nieufności wobec mistra Pudy Stefan Krajewski, poseł PSL.
O Pudzie dobrego zdania nie ma też jego poprzednik, Jan Krzysztof Ardanowski.
Jestem pytany o program PiS dla rolnictwa. Jest nadzieja, choć wiele w nim trzeba jeszcze doprecyzować. Ale po czasie beznadziei pojawiło się wreszcie światełko. Wróble ćwierkają, że będą także osoby potrafiące go realizować. Chętnie im pomogę. Tego wymaga polska racja stanu. pic.twitter.com/KmdIOiGGxa
— Jan Krzysztof Ardanowski (@jkardanowski) October 13, 2021
Kołodziejczak: minister Puda okazał się kompletnym nieporozumieniem
Jak dymisję rolnictwa komentuje AgroUnia? Zdaniem Michała Kołodziejczaka, odwołanie ministra rolnictwa to potężny sukces AgroUnii.
- PiS nie ma pomysłu na polską wieś, ani na to, kto ma być ministrem rolnictwa. Ich ławka rezerwowych na ministrów już się skończyła. Wchodzi ktoś nieprzygotowany z trybun, a będzie musiał rozegrać najważniejszy mecz, bo mecz o produkcję żywności - tak kandydaturę Henryka Kowalczyka na stanowiska szefa resortu rolnictwa ocenił Kołodziejczak.
Kim jest Henryk Kowalczyk, potencjalny nowy szef resortu rolnictwa?
Henryk Kowalczyk pochodzi z regionu typowo rolniczego. Urodził się w 1956 r. w Żabiance na Mazowszu. Ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie. Następnie pełnił funkcję wójta gminy Winnica, potem zajmował stanowisko wojewody ciechanowskiego. Był też wiceministrem rolnictwa i pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od września do grudnia 2016 pełnił obowiązki Ministra Skarbu Państwa, a w 2018 roku został ministrem środowiska.
Kamila Szałaj
Fot. Grzegorz Puda/Twitter