Plantatorzy podsumowali także minioną kampanię. W 13 z 19 krajów UE, w których uprawia się buraki, osiągnięto rekordowe plony. Średni plon cukru wyniósł około 12,8 t/ha (w rekordowej do tej pory kampanii 2011/2012 odnotowano 12,2 t/ha). Odzwierciedla to dobre warunki klimatyczne podczas sezonu, ale także postęp dokonany zarówno przez hodowców, jak i plantatorów.
Obecna trudna sytuacja na rynku może zmusić plantatorów buraków do zmniejszenia powierzchni upraw w 2015 r. o blisko 12% (w Polsce burakami obsiano 180 tys. ha). Wyrazili oni także głębokie zaniepokojenie niejasnościami wynikającymi ze zniesienia systemu kwot od 1 października 2017 r. Wezwali więc Komisję Europejską i niedawno utworzoną grupę ekspertów ds. przyszłości rynku cukru do szybkiego wyjaśnienia tych wątpliwości. Europejscy urzędnicy powinni przekazać wyraźny sygnał dla całego sektora. Plantatorzy oczekują sprzeciwienia się wszelkim środkom tymczasowym (dodatkowy import cukru surowego i uwolnienie produkcji pozakwotowej) w kampaniach 2014/2015 i 2015/2016, jako że rynek cukru w UE jest doskonale zaopatrzony. Organizacja rolników chce także szybkiego wydania przepisów dotyczących dopłat do prywatnego przechowywania cukru w związku z bardzo niskim poziomem cen rynkowych. Oczekuje też nieustępliwości w negocjacjach handlowych oraz zaprzestania dalszego otwierania unijnego rynku na cukier z państw trzecich.
Zdaniem przedstawicieli CIBE, Komisja Europejska dereguluje swoją politykę cukru i wymusza na tym sektorze ścisłe przestrzeganie limitów eksportowych w ramach WTO. W tym samym czasie Tajlandia, Indie i Brazylia aktywnie regulują i wspierają swój przemysł cukrowniczy.