StoryEditorPolska

Podatek cukrowy i od "małpek" przesądzony. Ile wyniesie?

03.09.2020., 17:09h
Pomimo tego, że podatek cukrowy oprotestowała niemal cała branża producentów i przetwórców żywności, 27 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę.

Podatek cukrowy zatwierdzony i podzielony

Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów nakładającą m.in. podatek na napoje słodzone. Opłata od napojów słodzonych będzie podzielona na część stałą i zmienną.

Dwie opłaty w podatku cukrowym. Ile wyniosą?

Opłata stała wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Za każdy litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Z kolei opłata zmienna wyniesie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

„Małpki” również oprocentowane

Poza podatkiem cukrowym nowe przepisy wprowadzają także opłatę związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml czyli tzw. małpek. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Za niewpłacenie opłaty cukrowej urząd skarbowy nałoży dodatkową opłatę sankcyjną. Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5%) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5%). Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych oraz sankcji za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50% dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a w 50% przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy nowe przepisy podatkowe wejdą w życie?

Przepisy mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 18:14