StoryEditorWiadomości rolnicze

Pół miliona na walkę z barszczem

12.06.2014., 12:06h
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przeznaczył 500 tys. zł na zwalczanie barszczu Sosnowskiego w województwie zachodniopomorskim. Roślina została uznana w Polsce za gatunek inwazyjny i szkodliwy. W Zachodniopomorskiem łącznie zajmuje areał ok. 280 ha. Najbardziej rozplenił się w powiatach: choszczeńskim, goleniowskim, białogardzkim, kołobrzeskim.

Środki z WFOŚ mogą być wydatkowane na likwidację inwazyjnych chwastów na gruntach leżących w granicach woj. zachodniopomorskiego, których właścicielami są: jednostki samorządu terytorialnego, państwowe jednostki budżetowe, stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Wszyscy mogą liczyć na dotacje pokrywające do 75% kosztów zamierzonych działań. Wnioski przyjmowane będą w biurach WFOŚ w Szczecinie (ul. Solskiego 3) i w Koszalinie (ul. Kościuszki 33), a także w biurach ARiMR i ANR, aż do wyczerpania środków. O przyznaniu dofinansowania będzie decydowała kolejność wpływania wniosków.

Pochodzący z Kaukazu barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski w połowie ubiegłego wieku ze Związku Radzieckiego. Zaczęto go uprawiać jako tanią paszę dla bydła w gospodarstwach państwowych. Tymczasem rośliny te są silnie parzące i szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i krów. Wyeliminowanie ich z naszego środowiska okazało się jednak utrudnione – barszcz Sosnowskiego jest bardzo plenny, omijają go zwierzęta roślinożerne, a większość preparatów chemicznych jest nieskuteczna. Jedynym pewnym sposobem zwalczania jest właściwie systematyczne wykopywanie i palenie tych chwastów.

gt

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 10:50