
Komisja Europejska zastrzegła, że te środki zostaną przeznaczone na wsparcie producentów mleka lub rolników w innych sektorach hodowlanych, w tym dla producentów świń ze strefy ASF na wyrównanie cen skupu trzody.
Nowe propozycje ministerstwa zakładają, że oprócz dotychczasowych sposobów pomocy dla rolników zostaną wprowadzone jeszcze dodatkowe. Dla producentów mleka, świń lub owiec będzie przewidziana refundacja części kosztów zakupu jagniąt mających poniżej 1 roku i ważących od 14 do 40 kg lub owiec ponad 1 rok. Przewidziano także refundację części kosztów zakupu jałówek ras mlecznych, mających od 3 do 24 miesięcy.
Ta grupa będzie mogła ubiegać się także o dopłaty z tytułu ograniczenia ilości dostarczanego mleka do podmiotów skupujących mleko. Dotyczy to ograniczenia z okresu od 1 lutego do 30 kwietnia 2017 roku. Dopłata będzie do każdego kilograma mleka stanowiącego różnicę między ilością odstawionego mleka w czasie 1 lutego do 30 kwietnia 2016 r., a ostawionego w czasie od 1 lutego do 30 kwietnia 2017 r.
Natomiast KRIR zaproponowała ministerstwu, aby to podwyższyło liczbę zakupu jałówek podlegających refundacji z 20 do 30 sztuk. KRIR chce także, aby podobne dotacje jak dla zakupu jagniąt i owiec przysługiwały rolnikom, którzy zdecydują się na zakup kóz. Samorząd rolniczy zaproponował także, aby dotacje dla rolników, którzy hodują świnie były nie tylko dla tych z niebieskiej i czerwonej strefy ASF, ale żeby zostały rozszerzone także na gospodarstwa z żółtej strefy ASF.
KRIR również zasugerował, że ARR w przypadku niekompletnego wniosku złożonego przez rolnika, powinna go wezwać do uzupełnienia, a nie odrzucać wniosek.pm