Główne korekty finansowe
Na mocy podjętej właśnie decyzji KE środki finansowe zostaną odzyskane od 15 państw członkowskich. Są to: Belgia, Republika Czeska, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo. W ramach odzyskiwanych sum o łącznej wysokości 57 mln euro, najbardziej znacząca korekta indywidualna za niedociągnięcia dotyczące przydziału uprawnień do płatności dotyczy Francji i wynosi 20,04 mln euro. Polska powinna zwrócić 5,84 mln euro ze względu na brak kryteriów kwalifikacji w ramach oceny projektów, w sektorze rozwoju obszarów wiejskich.
Kontekst
Państwa członkowskie odpowiadają za zarządzanie większością płatności w ramach wspólnej polityki rolnej, przy czym dokonują ich głównie za pośrednictwem swoich agencji płatniczych. Agencje te mają również obowiązek przeprowadzania kontroli, takich jak na przykład weryfikacja wniosków rolników o przyznanie płatności bezpośrednich. Komisja przeprowadza ponad 100 audytów rocznie, sprawdzając, czy państwa członkowskie w sposób odpowiedni przeprowadzają kontrole i usuwają nieprawidłowości. Jednocześnie Komisja może wystąpić o zwrot dokonanych już płatności, jeśli audyt wykaże, że mechanizmy zarządzania i kontroli stosowane przez państwo członkowskie nie gwarantują należytego wydatkowania unijnych środków.
ec.europa.eu
- Podana w komunikacie Komisji Europejskiej kwota naliczona dla naszego kraju, w wysokości 5,84 mln euro, w stosunku do innych państw Unii Europejskiej jest niewielka. Nie mniej jednak nie zgadzamy się z taką korektą. Uważamy, że pomoc na modernizację gospodarstw rolnych w 2009 r. została wyraźnie ukierunkowana, zgodnie z kryteriami dostępu określonymi w polskim Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.
MRiRW wykorzysta wszystkie możliwości odwoływania się od takiej decyzji, oczywiście jeśli zostanie ona opublikowana - poinformował resort rolnictwa.