StoryEditorWiadomości rolnicze

Polska Wódka będzie chroniona przed podrabianiem

14.06.2017., 14:06h
Polska Wódka znalazła się na opublikowanej 2 czerwca liście 100 europejskich oznaczeń geograficznych, które mają być chronione przed podrabianiem i podszywaniem się pod nasz produkt w Chinach. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to umowa dwustronna o ochronie takich produktów między UE i ChRL zostanie podpisane jeszcze w 2017 roku.  

– Nasze produkty z unijnym oznaczeniem geograficznym są przykładem prawdziwego sukcesu z rosnąca sprzedażą na całym świecie. Konsumenci na całym świecie ufają naszemu systemowi klasyfikacji oznaczeń geograficznych. Oznacza to, że ufają oni pochodzeniu i jakość produktów, a co za tym idzie, chętniej płacą wyższą cenę za produkty, a tym samym więcej pieniędzy trafia do rolnika – zapewniał podczas ogłoszenia listy Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa.

Hogan zauważył, że ścisła współpraca z partnerami handlowymi UE, takimi jak Chiny, przynosi korzyści rolnikom i przedsiębiorstwom rolnym z Europu oraz konsumentom zarówno z Chin, jak i z Unii.

Na unijnej liści produktów chronionych w Chinach, poza Polską Wódką, znalazły się także: Czesko-Budziejowickie Piwo, Oryginalna Litewska Wódka, Monachijskie Piwo, duński ser Danablu, greckie Ouzo i ser Feta, francuski Roquefort, węgierskie wino Tokaj czy włoski ser Gorgonzola. Z kolei na chińskiej liście produktów aspirujących do uzyskania statusu oznaczeń geograficznych w UE można znaleźć na przykład herbatę jaśminową Hengxian, ryż Panjin i mango Baise.

Przedstawiciele UE wieżą, że wpisanie 100 produktów na listę przyczyni się do większej sprzedaży produktów rolno-spożywczych do Chin. Zwłaszcza, że rynek ten jest jednym z największych na świecie, a rosnącą wielkość i siła nabywcza klasy średniej coraz chętniej sięga po europejskie produktów spożywcze i napojów.

Dla przypomnienia, Polska Wódka jest oznaczeniem geograficznym przyznawanym przez Stowarzyszenie Polska Wódka wyłącznie wódkom, które zostały wytworzone z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, pszenżyta lub ziemniaków uprawianych na terenie Polski. Również cały proces wytwarzania, w tym destylacji i rozlewu musi być przeprowadzony w Polsce. pm

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. listopad 2024 19:14