StoryEditorUE

Polska za wyrównaniem dopłat i utrzymaniem budżetu WPR po 2020 roku

22.10.2018., 13:10h
W poniedziałek, 15 października 2018 r. odbyło się posiedzenia Rady ministrów UE ds. rolnictwa i rybołówstwa AGRIFISH. Było ono o tyle istotne, że ministrowie rozmawiali na temat Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.

WPR musi zapewnić równe warunki konkurencji europejskim rolnikom

Podczas posiedzenia AGRIFISH, Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, podkreślił, że Polska oczekuje, że po 2020 roku wspólna polityka rolna będzie bardziej dopasowana do potrzeb poszczególnych państw i tym samym rolnicy będą mogli z niej w większym stopniu skorzystać. Wiceminister Zarudzki zaznaczył też, że przepisy unijne dot. WPR powinny prowadzić do uproszczenia polityki i przede wszystkim zapewnić równe warunki konkurencji, w tym wyrównanie dopłat  bezpośrednich we wszystkich państwach.

Ochrona środowiska i klimatu wymaga większego budżetu

Ryszard Zarudzki odniósł się także do propozycji Komisji Europejskiej, aby rolnictwo w jeszcze większym stopniu niż obecnie połączyć z ochroną klimatu i środowiska naturalnego. Według przedstawiciela Polski, większe ambicje środowiskowo-klimatyczne WPR wymagają zachowania co najmniej dotychczasowego budżetu tej polityki. Jest to niezbędne dla zachowania równowagi pomiędzy zadaniami stawianymi przed WPR a dostępnymi środkami.

Co ciekawe, podobne stanowisko w tej sprawie zajęła Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim w swojej opinii na temat budżetu na rolnictwo po 2020 roku. Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaproponowała zmniejszenie wydatków na Wspólną Politykę Rolną o ok. 4% przy jednoczesnym zwiększeniu wymagać wobec rolników pod względem chociażby ochrony klimatu.

– Wyzwania, przed którymi stoją rolnicy, takie jak nieuczciwe praktyki handlowe, zwiększona koncentracja rynku, umowy o wolnym handlu i bieżące problemy związane z klimatem i pogodą, a także nowe przepisy dotyczące żywności, zdrowia i środowiska, które rolnicy muszą spełnić, uzasadniają zwiększenie budżetu, a nie jego cięcia – napisali w swojej opinii eurodeputowani z komisji rolnictwa.

Stanowisko całego Parlamentu Europejskiego na temat budżetu UE na rolnictwo prawdopodobnie zapadnie w połowie listopada 2018 r. Natomiast Rada Europejska i KE mają podjąć decyzję w 2019 roku. 

Polska chce wyrównania dopłat bezpośrednich
  • Polska chce wyrównania dopłat bezpośrednich (Fot. Pixabay)
Paweł Mikos
(fot. pixabat)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 04:34