Wnioski o pomoc suszową do 16 listopada
W piątek, 26 października 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli straty ze względu na tegoroczną suszę będą mogli dłużej strać się o uzyskanie rekompensat.
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, zdecydował, że rolnicy mogą składać wnioski o pomoc suszową do 16 listopada 2018 roku.
Wnioski suszowe należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
ARiMR wypłaciło 640 mln złotych dotacji w ramach pomocy suszowej
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji do 25 października 2018 roku wypłaciła na konta rolników ok. 640 mln złotych. Jak na razie do ARiMR wpłynęło 266 tys. wniosków od poszkodowanych rolników na łączną kwotę 1,68 mld złotych.
Jest to kwota większa niż ta, którą zarezerwowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pomoc suszową. Ta wynosi ok. 1,5 mld złotych.
Do biur powiatowych ARiMR wpłynęło także ponad 630 wniosków o rekompensatę za szkody spowodowane suszą w hodowli ryb w stawach słodkowodnych. Poszkodowani hodowcy ryb w dokumentach wskazali, że ponieśli straty w wysokości 13,3 mln złotych. Jak do tej pory Agencja wypłaciła poszkodowanym rybakom niespełna 4 mln złotych.
Na jaką pomoc suszową mogą liczyć rolnicy?
Wysokość pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez suszę w 2018 roku jest uzależniona od wielkości strat oraz posiadania ubezpieczenia upraw polowych.
Na dotację w wysokości 1 tys. zł do 1 ha może liczyć gospodarstwo, które poniosło co najmniej 70% strat w danej uprawie i ubezpieczyło minimum połowę powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk.
Jeżeli rolnik poniósł co najmniej 70% strat w danej uprawie, ale nie ubezpieczył upraw, wówczas otrzyma tylko połowę pomocy, czyli 500 złotych do hektara.
Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o pomoc suszową?
Rolnicy, którzy ponieśli stratę przez suszę w 2018 roku mogą składać wniosku o pomoc suszową do biur powiatowych ARiMR do 16 listopada 2018 roku. Oprócz wypełnionego wniosku należy do Agencji dostarczyć także odpowiednie dokumenty. I chociaż o wsparcie mogą ubiegać się gospodarstwa, w których straty wyniosły co najmniej 30% danej uprawy, to pomoc ta będzie wypłacana w dwóch formułach.
Dla gospodarstw, których straty wynosiły minimum 30% w danej uprawie i minimum 30% w średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, wówczas ARiMR wypłaci pomoc z puli krajowej pomocy. W takiej sytuacji rolnik musi dostarczyć do Agencji wniosek oraz kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których te szkody powstały z adnotacją wojewody potwierdzającą wystąpienie szkód.
W sytuacji, gdy szkody wyrządzone przez suszę wynoszą powyżej 30% w danej uprawie, ale mniej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, wówczas pomoc będzie udzielana w formule de minimis. W praktyce oznacza to, że gospodarz musi dostarczyć do ARiMR nie tylko wniosek o pomoc, ale również protokół z szacowania szkód potwierdzony przez wojewodę oraz dodatkowo zaświadczenie na temat otrzymanej do tej pory pomocy de minimis.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay