StoryEditorWiadomości rolnicze

Ponad 1600 kormoranów do odstrzału na Warmii i Mazurach.

11.08.2016., 09:08h
Tegoroczne odstrzały redukcyjne w województwie warmińsko­mazurskim obejmować będą 1610 kormoranów, 183 czaple siwe oraz 90 wydr. Zgodę na ostrzał w takiej ilości wydała Regionalna Dyrekcjia Ochrony Środowiska w Olsztynie.  

Zwierzęta te objęte są w Polsce częściową ochrona prawną. Redukcja ich liczby oraz płoszenie możliwe są jedynie poza okresem lęgowym, czyli od 1 sierpnia do końca roku. Odstrzał obejmowac będzie stawy i jeziora, w których zwierzęta te wyrządzają największe szkody rybackie. Osoby uprawnione do kontrolowanego odstrzału wytypowane są przez wnioskodawców czyli spółki rybackie oraz Polski Związek Łowiecki.

Według mazurskich rybaków kormoran jest szkodnikiem bardzo negatywnie wpływającym na rybostan jezior. Ilość wyłowionych ryb przez ptaki kilkakrotnie przekracza ich własny połów, co skutkuje dużymi stratami, szczególnie w stawach hodowlanych. Zwolennicy odstrzałów zwracają równiez uwagę na fakt, że zwiększająca się ilość kormoranów przyczynia się bezpośrednio do zanieczyszczenia środowiska. Większa ilość ptasich odchodów, bogatych w związki azotowe i fosfor wpływa na eutrofizacje jezior a co za tym idzie pogorszeniem jakości wody w zbiornikach i ustępowaniem pewnych gatunków ryb.

Co na to przeciwnicy?
Przeciwnicy zabijania ptaków postulują, że wystarczające byłoby płoszenie ich za pomocą amunicji hukowej. Dieta kormorana składa się gównie z rybiej drobnicy, nieatrakcyjnej dla rybaków, będącej natomiast pokarmem dla dużych ryb drapieżnych. Według nich żer kormoranów jest konieczny dla zachowania równowagi ekologicznej, szczególnie w tych zbiornikach, w których liczba drapieznych ryb jest niska i pozwala na namnażanie się małych ryb roslinożernych. kd

(źródło:PAP; fot. pixabay)

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:08