StoryEditorPolska

Powódź błyskawiczna na Podkarpaciu. Ogromne zniszczenia w wielu wsiach [ZDJĘCIA]

29.06.2020., 19:06h
Zalane domy i budynki gospodarcze. Utopione zwierzęta i zniszczone uprawy. Zerwane mosty i fragmenty dróg. Straty spowodowane powodziami błyskawicznymi, które w weekend pustoszyły gminy woj. podkarpackiego są ogromne. Kilkadziesiąt osób trzeba było ewakuować.

Kilkaset budynków zalanych na Podkarpaciu

Niezwykle intensywne opady deszczu spowodowały wystąpienie z koryt strumieni i potoków powodując liczne, nagłe podtopienia. Służby wojewody podkarpackiego informują, że w sobotę konieczna była ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica (gm. Jasło w pow. jasielskim) oraz 15 osób w pow. krośnieńskim w gm. Jedlicze.

W sobotę podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Są poważne szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. To wszystko wstępne szacunki, ponieważ w wielu miejscach ciągle prowadzone są działania.
Tego dnia na Podkarpaciu odnotowano łącznie 1122 zdarzeń związanych ze skutkami przejścia frontu burzowego. Najwięcej w powiatach:

  • jasielskim - 549,
  • krośnieńskim - 176,
  • przemyskim - 73,
  • brzozowskim – 50,
  • pozostałe w łańcuckim.

Dzień wcześniej, w piątek, ratownicy również mieli mnóstwo pracy. Interweniowali blisko 700 razy.
Najwięcej podtopień i zalań służby wojewody podkarpackiego odnotowały tego dnia w powiatach:

  • rzeszowskim (Hyżne, Dylągówka, Chmielnik, Zabratówka, Błędowa Tyczyńska),
  • przeworskim (Jawornik Polski, Kańczuga, Manasterz, Hadle Kańczuckie),
  • łańcuckim (Albigowa, Tarnawka, Markowa, Husów, Handzlówka, Głuchów),
  • przemyskim (Bircza, Dubiecko).

Również w piątek z zalanych domów trzeba było ewakuować mieszkańców.

Niespokojnie było także w niedzielę. Do godz. 19:30 na terenie woj. podkarpackiego odnotowano 362 interwencji. Najwięcej w powiatach jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, przeworskim, przemyskim. W niedzielę wieczorem nie było informacji o szkodach, na miejscu działały służby.

 

Poszkodowani przez powódź błyskawiczną już dostają pomoc

W sumie wojewoda podkarpacki otrzymał już na podstawie dwóch decyzji ministra finansów 8.922.000 zł zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych. Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły wnioski na łączną kwotę 5.990.000 zł dla 1 024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane a środki przelane na konta gmin.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart uczestniczyła w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poinformowano po nim, że z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych wydawany jest na bieżąco niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego. To łóżka, koce i śpiwory dla ewakuowanych z domów. Tam, gdzie jest taka potrzeba, dostarczana jest woda zdatna do picia.

 

Strażacy przy wsparciu żołnierzy i policjantów walczą ze skutkami powodzi na Podkrapaciu

Działania ratowników prowadzone przez cały weekend polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew. W niedzielę brało nich odział 1222 strażaków PSP i OSP, w sumie 298 zastępów. Oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski, woj. świętokrzyskiego i Mazowsza.

W akcję zaangażowane są też siły zbrojne w liczbie prawie 500 żołnierzy. Do działań skierowane zostały też dwa policyjne śmigłowce. W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczyli także żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Szersza relacja i opis sytuacji mieszkańców podkarpackich wsi zamieścimy w nr 28/2020 „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

 

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:12