Kto może wziąć udział w wymianie młodych rolników?
Program wymiany młodych rolników Polska – Teksas 2019 ma za zadanie pozwolić polskim rolnikom zdobyć wiedzę na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych w USA. Ważnym aspektem będzie też możliwość wymiany informacji na temat polityki rolnej, badań i technologii w UE i USA.
W programie mogą wziąć udział rolnicy w wieku 20–30 lat, którzy ukończyli szkołę średnia lub wyższą w kierunkach rolniczych oraz posługują się j. angielskim w sposób co najmniej komunikatywny.
Wskazane jest, aby uczestnicy posiadali także prawo jazdy na samochód, traktor, inne maszyny rolnicze.
Każdy z rolników biorących udział w programie zobowiązany będzie udziału w codziennych zajęciach oraz do mieszkania w gospodarstwie u rodziny goszczącej. Za tę pracę jednak nie będzie otrzymywał wynagrodzenia.
Młodzi rolnicy powinni być – zdaniem organizatorów – w pełnio aktywni i zaangażowani, aby jak najlepiej mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie praktyczne w gospodarstwach Teksasu.
Jakie koszty musi ponieść młody rolnik, żeby wziąć udział w Programie Polska – Teksas 2019?
Na początku wymiany rolnicy wezmą udział w 3-dniowym programie wprowadzającym na Uniwersytecie Stanowym TAMU w College Station pod Austin finansowanym przez sponsorów, a na zakończenie programu w dwudniowym programie podsumowującym.
Koszt udziału w programie to ok. 6 tys. złotych. Na tę kwotę składa się:
- przelot samolotem –około 4 tys. złotych ( dokładna cena biletu zależy od kursu dolara)
- ubezpieczenie – 400 złotych
- wiza –624 złote ( kurs z dnia 23.01.2019)
- koszty administracyjne programu – 500 złotych
Rolnicy biorący udział w wymianie mają zapewnione m.in. transport z i na lotnisko w Teksasie, wyżywienie i zakwaterowanie na czas trwania programu. Uczestnicy otrzymają również certyfikat potwierdzający udział w programie.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby wziąć udział w programie wymiany rolników?
Dokumenty jakie należy wypełnić to:
- Formularz zgłoszeniowy w języku polskim
- Formularz zgłoszeniowy w języku angielskim – wkleić zdjęcie
- Zobowiązanie o przyjęciu uczestnika Programu Wymiany w 2020 roku
- Kopia paszportu ( może być dostarczona w terminie późniejszym)
- Kopia dowodu osobistego
- Klauzula informacyjna wynikająca z RODO
Po zgłoszeniu będzie jeszcze czekać rozmowa kwalifikacyjna. Należy na nią wziąć wszystkie dokumenty, a przed rozmową kwalifikacyjną przesłać potwierdzenie udziału w niej do Katarzyny Boczek na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Rozmowa kwalifikacyjna będzie przeprowadzona w języku angielskim i odbędzie się w Warszawie w dniu 11 lutego 2019 roku o godz. 11.00 w budynku Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich ul. Hoża 66/68 , sala konferencyjna IV piętro.
Każdy kto zakwalifikuje się do Programu otrzyma pisemne potwierdzenie informujące o udziale w Programie, które może przedstawić na swojej uczelni jeśli jest studentem. Może je również wykorzystać przy staraniu się o dofinansowanie wyjazdu przez sponsora.
Koordynatorzy programu:
- ze strony polskiej - Katarzyna Boczek, z-ca dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, ul. Pszczelińska 99, 05-840 Brwinów oraz na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- ze strony amerykańskiej – Jim Mazurkiewicz – Texas A&M University i TALL Program
Kontakt do koordynatora Programu Wymiany, Katarzyny Boczek
tel. 604 477 651, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fot. Archwium Tygodnika Poradnika Rolniczego