StoryEditorWiadomości rolnicze

Prezes Roman Bartoszcze

21.01.2016., 10:01h
  W ostatni dzień starego roku zmarł Roman Bartoszcze – pierwszy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego po 1989 roku. W sobotę 2 stycznia prezesa Bartoszcze na cmentarzu parafialnym w Inowrocławiu pożegnała grupa wiernych przyjaciół oraz kilku działaczy obecnego PSL-u, którzy zdobyli się na zwykłą przyzwoitość i przyszyli pokłonić się temu, co budował prawdziwy ruch ludowy. Obecny był m.in. były minister rolnictwa Stanisław Kalemba. W pogrzebie uczestniczyła asysta honorowa złożona z żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. A w Kościele Świętego Józefa list pożegnalny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Andrzej Dera. 

W

ypada przypomnieć, że w tym roku mija 35. rocznica powstania pierwszego niezależnego związku zawodowego rolników po II wojnie światowej. Walka o rolniczy związek rozpoczęła się w marcu 1981 r. od okupacji budynku Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Bydgoszczy.

 

Jednym z głównych przywódców strajku był pochodzący z podinowrocławskiej wsi Sławęcin Roman Bartoszcze. Przez historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nowożytnego ruchu ludowego. Początkowo był związany z ZSL. Na początku lat 80., kiedy wybucha karnawał Solidarności, wspólnie z ojcem
Michałem i bratem Piotrem nawiązał porozumienie z działaczami Chłopskiego Związku Zawodowego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Stanisławem Janiszem i Wojciechem Obernikowiczem, głównymi organizatorami „Solidarności Chłopskiej”.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 4/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 22:12