StoryEditorWiadomości rolnicze

Prezes WIR: przez rozszerzenie OSN rolnictwo będzie skansenem

25.04.2017., 16:04h
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu ostatnio wydał decyzję, która de facto obejmuje niemal całą Wielkopolskę oraz część Kujaw jako OSN, czyli obszar szczególnego narażenia. Podobną decyzję wydał także RZGW z Wrocławia w stosunku do dorzecza Odry. Według Piotra Walkowskiego, prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej, jest to decyzja o tyle niebezpieczna dla rolników, że może doprowadzić do znacznego ograniczenia możliwości prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Rozszerzenie dotychczas stref OSN na znaczne obszary Polski wynika ze znacznego zanieczyszczania wód Bałtyku związkami azotu i fosforu. Niektóre instytucje obarczają za tą sytuację polskie rolnictwo.

Aktualnie opracowywany jest program działań, który obejmie nowe strefy OSN. Jeśli będą to wymogi podobne, do tych obowiązujących w dotychczasowych OSN-ach, oznaczać to będzie duże ograniczenia w produkcji rolniczej. Restrykcje dotyczą chociażby składowania nawozów naturalnych i kiszonek, ograniczenia okresu stosowania dawek nawozów mineralnych, a w większych gospodarstwach – corocznego wykonywania i przestrzegania planu nawożenia, prowadzenia ewidencji wszystkich zabiegów agrotechnicznych. 

W przypadku gospodarstw z produkcją zwierzęcą będzie konieczność inwestycji w duże płyty obornikowe oraz zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę, które pozwolą na przechowywanie nawozów naturalnych przez pół roku. Co gorsza, obecny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich nie przewiduje odrębnego działania na budowę płyt i zbiorników.

Jeśli cała Wielkopolska zostanie objęta OSN i zostaną utrzymane obecne przepisy, to staniemy się skansenem i nie będziemy w stanie osiągnąć takich plonów jak obecnie – przewiduje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Z tego powodu Izba chce wystąpić do ministra rolnictwa, środowiska i do Rady Ministrów o uregulowanie odpowiednich norm dotyczących terenów OSN oraz opracowanie na nowo mapy obszarów szczególnego narażenia z uwzględnieniem miejsc, w których skupienie zwierząt gospodarskich jest na tyle duże, że stwarza realne zagrożenie dla środowiska.

Izba apeluje także o jak najszybsze opracowanie planu wsparcia gospodarstw na wzór programu PROW 2004–2006: „Dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE”, który finansował w 100% budowę płyt i zbiorników na nawozy naturalne. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:25