Referendum konstytucyjne w 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży do Senatu wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego 10 i 11 listopada. W ramach referendum Polacy mieliby wypowiedzieć się co do tego jak powinien wyglądać ustrój Polski w przyszłości, czy chcą zmian w konstytucji, a jeśli tak, to jakich?
Prezydent apelował do Polaków o obecność podczas referendum.
– Proszę żebyście przyszli i w to wielkie święto powiedzieli, jakiej Polski chcecie, żebyście mogli potem o tym powiedzieć swoim wnukom, dzieciom, daj wam Boże także i prawnukom, żebyście mogli z dumą mówić - to ja także swoją opinią, swoim zdaniem kształtowałem tę ojczyznę, w której dzisiaj żyjecie - suwerenną, niepodległą, silną, w której żyjemy dostatnio, która jest dla nas sprawiedliwa, i której trzeba bronić za wszelką cenę, bo niczego lepszego nie będziemy mieli – powiedział Prezydent podczas obchodów święta 3 Maja.
Państwo powinno bardziej chronić rolnictwo i wieś
W 2017 i na początku 2018 roku Kancelaria Prezydenta zorganizował wiele debat na temat ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej. Dyskusje te dotyczyły m.in. samorządu, wsi i rolnictwa, rodziny, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa. Z ankiet przeprowadzonych przez Kancelarię Głowy Państwa wynika, że około 80% ankietowanych oczekuje zmian w konstytucji.
– Cykl debat wskazujących kierunki zmian w Konstytucji przyniósł bardzo obfity i wartościowy materiał, który skłania mnie do postawienia już dziś kilku pytań, np. o potrzebę wprowadzenia zapisu, który zobowiązuje państwo do szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i wsi – mówił Andrzej Duda 26 kwietnia podczas kongresu „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”.
Zasługi wsi dla Polski powinny znaleźć się w preambule konstytucji
Wcześniej, w listopadzie 2017 r., podczas konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi”, prezydent Andrzej Duda deklarował, że w nowej konstytucji powinny znaleźć się przepisy dotyczące m.in. emerytur rolniczych.
Według Andrzeja Dudy, w nowej ustawie zasadniczej powinny znaleźć się także przepisy na temat ustroju rolnego i wzmocnienia pozycji gospodarstw rodzinnych.
Prezydent podkreślał wówczas, że ze względu na wkład mieszkańców wsi w walkę o niepodległość Polski oraz ich zaangażowanie w wojnę 1920 roku oraz w czasie II Wojny Światowej, polska wieś powinna znaleźć się również w preambule nowej konstytucji.
Paweł Mikos
Fot. Jakub Szymczuk/KPRM