O protestach holenderskich rolników pisaliśmy przed dwoma tygodniami. W większości komentarzy na Facebooku kibicowaliście zachodnim „towarzyszom niedoli” i zazdrościliście zgrania i współpracy. Podkreślaliście także postawę tamtejszej policji.
Czy była to tylko jednorazowa akcja niderlandzkich farmerów?
Protest rozlewa się na cały kraj. W wielu miastach odnotowano incydenty rozsypywania obornika bądź słomy na ulice. Doszło do starć z policją i zatrzymań rolników.
We wtorek w nocy i w środę rano rolnicy znów wyruszyli w stronę stolicy, gdzie na dziś zapowiedziano zmasowany protest.
Przeciwko czemu protestują holenderscy rolnicy i co już osiągnęli?
Farmerzy nie godzą się z polityką rolną państwa (czy też – jak twierdzą, jej brakiem), nierealnym normom emisji azotu i ograniczaniu hodowli bydła w związku z ich przekroczeniem. Skutkiem tych działań było zablokowanie ponad 18 tysięcy inwestycji na terenach wiejskich (m.in. budowa chlewni czy obór). Do tej pory protesty odbyły się w 7 regionach kraju i co ważne, przyniosły skutek – kolejne prowincje uchylają bądź już uchyliły (Drenthe, Overijssel i Gelderland i Fryzja) przepisy mogące ograniczać działalność rolniczą wskutek przekroczenia norm.
Protestujący rolnicy podkreślają, iż nie są przeciwko walce z globalnym ociepleniem, lecz przeciwko przenoszeniu kosztów zmian klimatu na ich barki i ingerencji państwa w ich gospodarstwa – podczas gdy rok czy dwa lata temu emisja azotu nikogo nie obchodziła, dziś stała się kwestią życia i śmierci. – Jesteśmy przeciwko ratowaniu planety kosztem (obywateli) naszego państwa – dodaje jeden organizatorów protestu.
Wojsko obroni parlamentarzystów w Hadze
W ciągu dnia policja zamknęła również autostradę A12, na której ciągniki zmierzające do stolicy utworzyły wielokilometrowe korki. Traktorzystom nakazywano zjazd na parkingi (skąd mogli kontynuować podróż na protest autokarami). Tym, którym udało się dotrzeć do stolicy pozwolono zaparkować maszyny na placu blisko centrum. Pomimo tego „niepokornym” udało się zablokować jeden ze staromiejskich rynków.
Służby drogowe ostrzegają przed utrudnieniami w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy protestanci będą opuszczać stolicę i rozjeżdżać się do domów.
Zobacz także: 1000 kilometrów korków. Rolnicy w Holandii walczą o swoje krowy!
Oskar Miroszka
zdjęcia: twitter
wideo: youtube