StoryEditorASF

Przerażająca okrągła liczba: wybiliśmy już 30 tysięcy świń!

30.07.2019., 19:07h
Dzień bez informacji o nowym ognisku ASF byłby dniem szczęśliwym. Niestety, ten dzisiejszy taki nie jest. 30 lipca Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o kolejnym, 31. już ognisku ASF .

Znów warmińsko-mazurskie i znowu duże stado

Ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w gospodarstwie, które utrzymywano 2428 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się ono na obszarze zagrożenia.

Nie sposób przejść obojętnie nad smutnym faktem, iż po likwidacji tak licznego stada tragiczny bilans ASF w Polsce przekroczył już 30 000 świń. Na koniec lipca. To aż o 5000 sztuk więcej, niż w całym ubiegłym roku.

ASF wraca, ASF idzie dalej

Lektura opublikowanego dziś na stronie GIW najnowszego wykazu przypadków ASF wśród dzików nie napawa optymizmem. Obejmuje on okres od 15 do 21 lipca i pokazuje dwie niepokojące rzeczy.

Po pierwsze, że choroba powraca do powiatów w których już prawie o niej zapomniano: augustowskiego i suwalskiego (na Suwalszczyźnie ostatnie przypadki stwierdzono w marcu tego roku) oraz powiatu włodawskiego (w tej części Lubelszczyzny ostatni przypadek odnotowano przed dwoma miesiącami)

Druga rzecz niepokoić może jeszcze bardziej: przypadki pomoru wśród dzików stwierdzono także w rejonach, w których ich do tej pory nie było: powiecie grodziskim (w tej części Mazowsza wcześniej nie odnotowano zachorowań) i na Zamojszczyźnie, gdzie pierwsze przypadki ASF u dzików wykryto w gminach Grabowiec i Nielisz (gminy nie sąsiadują ze sobą). 


Oskar Miroszka
fot. archiwum TPR

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 22:50