Zmiana przepisów dotyczy przetargów ofert pisemnych i publicznych przetargów ustnych, czyli licytacji
Chodzi o takie środki komunikacji elektronicznej, które umożliwiają, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa, identyfikację uczestników przetargu oraz członków komisji przetargowej.
Wymienia się tutaj:
- transmisję przetargu w czasie rzeczywistym pomiędzy uczestnikami przetargu oraz członkami komisji przetargowej,
- wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy przetargu oraz członkowie komisji przetargowej mogą brać w nim udział.
Obecność osobista niewskazana, ale czasami konieczna
W projektowanych przepisach wskazano, iż w szczególnie uzasadnionych przypadkach organizator przetargu może podjąć decyzję o przeprowadzeniu czynności wymagających osobistego stawiennictwa uczestników przetargu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Informacje o tym, że KOWR będzie chciał wykorzystać narzędzia elektroniczne, uczestnicy przetargu otrzymają co najmniej na trzy dni przed podjęciem pierwszej czynności z wykorzystaniem tych narzędzi.Wykluczenie z przetargu. Z jakich przyczyn?
W przypadku odmowy podania albo niedostarczenia przez uczestnika przetargu w terminie wskazanym przez jego organizatora danych niezbędnych do identyfikacji, nie będzie on dopuszczony do przetargu.Nowe przepisy z datą wsteczną
Przepisy będą dotyczyły także przetargów ogłoszonych przed wejściem w życie zapisów zmienianego rozporządzenia. Takie rozwiązanie ma na celu umożliwienie kontynuowania procedur przetargowych, których przeprowadzenie w obecnej sytuacji związanej z wystąpieniem stanu epidemii jest utrudnione lub niemożliwe.Magdalena Szymańska
fot. Pixabay