Rada Społeczna to grupa doradcza i opiniodawcza dla dyrekcji oddziału, powołana zarządzeniem dyrektora placówki Jana Białkowskiego w końcu stycznia br. Do jej zadań będzie należała przede wszystkim pomoc w obiektywnym rozpatrywaniu ofert i rozstrzyganiu przetargów na sprzedaż państwowych gruntów. Podobne ciało funkcjonowało też wcześniej, ale prawo desygnowania przedstawicieli w jej skład miał wyłącznie rolniczy samorząd. Teraz oprócz przedstawicieli Agencji i izb rolniczych znaleźli się w niej również reprezentanci: NSZZ „Solidarność” RI, Kółek Rolniczych, Związku Zawodowego – Centrum Narodowe Młodych Rolników, Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP, ZZ „Samoobrona” oraz Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”. Organizacje tworzące radę będą mogły delegować swoich reprezentantów do komisji przetargowych. Listy przedstawicieli będą znane po 20 lutego br.
Na posiedzeniu 2 lutego br. Rada Społeczna zatwierdziła już nowe kryteria rozstrzygania przetargów na dzierżawę ziemi, które będą obowiązywać do 30 kwietnia br. Według nowych zasad, wszystkie przetargi dla nieruchomości powyższej 1 ha mają być przeprowadzane w formie przetargu ograniczonego i mają to być przetargi ofertowe, a nie licytacje.
Ustalono, iż o zwycięstwie oferty ważyć będą następujące kryteria:
- powierzchnia gospodarstwa rodzinnego rolnika (26,67 pkt),
- odległość ziemi od miejsca zamieszkania rolnika (26,67 pkt),
- powierzchnia gruntów nabytych z Zasobu oraz gruntów, na które rolnik złożył ofertę (26,67 pkt),
- proponowany czynsz (10 pkt),
- ubezpieczenie w KRUS (10 pkt).
Według zapowiedzi kierownictwa, do końca kwietnia br. szczecińska ANR przygotuje przetargi na 900 nieruchomości o łącznej powierzchni 15 tys. hektarów. gt