Obszar objęty ochroną to lewobrzeżna część Szczecina. Strefa obejmuje m.in. osiedla: Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Niebuszewo, Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód i Centrum. Chory nietoperz został znaleziony na ulicy Kochanowskiego. Osłabione zwierzę zabrał do domu mieszkaniec Szczecina, który następnie zaniósł go do lecznicy weterynaryjnej ze względu na pogarszający się stan nietoperza. Zwierzę padło w lecznicy. Wykonane badania potwierdziły nosicielstwo wirusa wścieklizny.
W związku z zaistniałą sytuacją, Stanisław Pacławski Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie, wyczula mieszkańców na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do zwierząt dzikich, które zachowują się nienaturalnie: podchodzą do ludzi, dają się głaskać lub są apatyczne. Wszystkie tego typu przypadki należy zgłaszać m.in. straży miejskiej. Podobne postępowanie dotyczy znalezienia martwych zwierząt.
Szczególną opieką należy również otoczyć zwierzęta domowe oraz gospodarskie. Przez okres trwania kwarantanny zwierzęta powinny być trzymane na uwięzi, psy nie powinny spacerować bez smyczy a koty wychodzące powinny być trzymane w zamknięciu. Wprowadzono także zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Ponadto osoby chcące podróżować ze swoimi czworonogami poza obszar zagrożony, są zobligowane do zgłoszenia tego faktu powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Obostrzenia będą obowiązywały przez okres 3 miesięcy od dnia znalezienia chorego nietoperza. Jeżeli przez okres kwarantanny wirus wścieklizny nie zostanie potwierdzony u innego zwierzęcia, rozporządzenie przestanie obowiązywać 1 grudnia br.
(fot.Wikipedia)