StoryEditorPolska

Pszczela inicjatywa w Kozietułach

07.12.2017., 17:12h
I Kozietulski Dzień Pszczoły pokazał siłę integracji lokalnej społeczności na rzecz ochrony bioróżnorodności. Ten rodzinny festyn pod hasłem „Ratujmy pszczoły” w Kozietułach Nowych k. Grójca zainicjowany przez miejscową przetwórnię owoców, firmę Döhler Sp. z o.o. miał miejsce latem br., ale warto go przypomnieć.
Pomysłodawca projektu, firma Döhler Sp. z o.o. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. W swojej działalności stosuje zasady zrównoważonej produkcji i chętnie angażuje się w sprawy społeczności lokalnej, stawiając na wzajemną pomoc i integrację.

Ratujmy pszczoły

Korzystając z darów okolicznych sadów, firma postanowiła zainicjować w tym roku edukacyjny projekt ochrony pszczół i innych owadów zapylających, którego ważnym punktem stał się festyn rodzinny pod nazwą I Kozietulski Dzień Pszczoły. W ramach tego projektu przetwórnia przekazała miejscowej szkole podstawowej mieszankę nasion 33 gatunków roślin miododajnych firmy Bayer, które zostały wysiane na terenie szkoły. Poprosiła też dzieci o wykonanie ilustracji tych roślin, które następnie umieszczono na tablicach z ich opisem botanicznym.

Nasi pracownicy wykonali również 4 ule, które w przyszłym roku zostaną zasiedlone przez dziką pszczołę murarkę ogrodową – mówi Karolina Śluzek, specjalista ds. Agronomii w firmie Döhler Sp. z o.o. Dwa z nich zostaną w szkole, a kolejne dwa umieścimy obok biura naszej firmy, w sąsiedztwie wysianych przez nas roślin miododajnych.



Projekt przewiduje cykl zajęć edukacyjnych oraz konkursów z zakresu wiedzy o ochronie przyrody, które odbędą się w miejscowych placówkach edukacyjnych.

Wierzymy, że dzięki naszym działaniom, nie tylko wspomożemy proces zapylania sąsiadujących sadów, ale też zmotywujemy dzieci do aktywności na rzecz ochrony przyrody – mówi Agnieszka Klimek-Dudzińska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kozietułach.

Edukacja, integracja i zabawa

I Kozietulski Dzień Pszczoły, organizowany pod hasłem „Ratujmy pszczoły” cieszył się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród miejscowych rodzin, jak i rodzin pracowników firmy. Przedsięwzięcie to współorganizowali nauczyciele z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kozietułach oraz z Niepublicznego Przedszkola „Promyczek”, którzy przygotowali bogaty program artystyczny, konkurs wiedzy o pszczołach oraz konkurs na baner z hasłem przewodnim „Ratujmy pszczoły!”.

Festyn uświetnili swoją obecnością strażacy z Kozietuł i z Mogielnicy oraz policjanci, pokazując sprzęt, na którym pracują i odpowiadając na liczne pytania zainteresowanych. Oprócz rozrywki, na gości czekał poczęstunek w postaci grilla, serwowanego przez miejscową restaurację oraz słodkości, przygotowane przez grono pedagogiczne i rodziców uczniów. Nie zabrakło też miodu do degustacji, który tuż po pokazie miodobrania, serwowali miejscowi pszczelarze.

Naszym celem było pokazanie dzieciom i ich rodzinom, że czasem trzeba naprawdę bardzo niewiele, żeby chronić pszczoły, a tym samym, wspierać lokalną bioróżnorodność – mówi Karolina Śluzek. – Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak wielkim entuzjazmem.

Opracowanie:
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 10:22