7 ognisko ptasiej grypy i znowu w Starym Uścimowie
Od początku roku nie ma dnia bez informacji o kolejnym ognisku choroby. O tym najnowszym, stwierdzonym ponownie w Starym Uścimowie, poinformował dziś rzecznik wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak.
W sobotę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbył się briefing wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, poświęcony sytuacji w regionie w związku z kolejnymi przypadkami ptasiej grypy i podejmowanym działaniom mającym na celu nierozprzestrzenianie się wirusa.
– Liczyliśmy się z kolejnym ogniskiem ptasiej grypy w powiecie lubartowskim. Fermy są tam w bliskim sąsiedztwie, więc ten proces będzie postępował. Najważniejsze, żeby wirus nie wyszedł poza wyznaczoną tam strefę zapowietrzoną – powiedział wojewoda.
Do tej pory w woj. lubelskim inspekcja weterynaryjna stwierdziła pięć ognisk ptasiej grypy H5N8 w pow. lubartowskim. W miejscowości Stary Uścimów padło bądź zostało zagazowanych ponad 70 tysięcy ptaków, głównie indyków i perliczek.
– Najważniejsze, żeby wirus nie wyszedł poza wyznaczoną tam strefę zapowietrzoną – powiedział wojewoda (Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)
Ogniska ptasiej grypy również pod Krasnymstawem
Dwa ogniska stwierdzono wczoraj w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Starego Uścimowa. Znajdują się w powiecie krasnostawskim w miejscowościach Wólka Orłowska w gm. Izbica oraz Olchowiec Kolonia w gm. Żółkiewka.
– W przypadku powiatu krasnostawskiego jest to sytuacja mniej groźna niż na terenie powiatu lubartowskiego, bo mamy tu kilka drobnych gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu. Wszystkie działania koordynuje Powiatowy Inspektor Weterynaryjny z Krasnegostawu. Sytuacja jest opanowana. Po wydaniu rozporządzeń dotyczących zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków, zostaną oznakowane, zarówno strefa zapowietrzona jak i zagrożona – powiedział wojewoda Lech Sprawka.
Wydane dziś dwa, wspomniane wyżej rozporządzenia, określają one obszary zapowietrzone i zagrożone. W obu przypadkach strefa zapowietrzona obejmuje miejscowości powiatu krasnostawskiego, zaś strefa zagrożenia sięga do miejscowości powiatu zamojskiego, ale też świdnickiego, a nawet lubelskiego.
Ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce
Jedno ognisko ptasiej zostało wykryte w Wielkopolsce, w gospodarstwie w miejscowości Topola Osiedle pod Ostrowem Wielkopolskim. W sumie w Polsce w tym roku służby weterynaryjne poinformowały o ośmiu ogniskach choroby.
Krzysztof Janisławski