StoryEditorPtasia grypa

Ptasia grypa w lubelskim. Padło ponad 30 tysięcy indyków

01.01.2020., 16:01h
Wojewoda lubelski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie wystąpienia ognisk ptasiej grypy na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Z powodu wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N8 padło około 32 tysiące indyków.

3 ogniska ptasiej grypy H5N8 pod Lubartowem, Parczewem i Łęczną

We wtorek 31 grudnia 2019 roku Lech Sprawka, wojewoda lubelski, zwołał spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sztab kryzysowy zebrał się w związku z pojawieniem się ognisk ptasiej grypy na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania grypy ptaków na terenie wymienionych powiatów.  
W dniu 2 stycznia zostaną wznowione działania związane z utylizacją padniętego drobiu – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody lubelskiego.

Władze apelują o zachodnia ostrożności w związku z wystąpienie ptasiej grypy

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom – ostrzega w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Lubartowie. 

Jak informują służby informacyjne wojewody padłe patki znajdują się w czterech zaplombowanych kurnikach.
W pierwszym gospodarstwie gwałtowne upadki miały się zacząć po podaniu ptakom nowej partii paszy. Wprowadzono procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy. 

Policja zabezpiecza drogi przed rozwleczeniem ptasiej grypy

Na miejscu lubartowscy policjanci zabezpieczają jedną z dróg do gospodarstwa, gdzie znajdują się zarażone ptaki. Przepuszczani są jedynie okoliczni mieszkańcy.
Służby apelują, by zgłaszać przypadki padłych ptaków pod numerem alarmowym 112.

– Dodatkowo wojewoda złożył wniosek do ministra obrony narodowej o zgodę na zadysponowanie żołnierzy WOT do pomocy przy załadunku padłych ptaków, aby można było przewieźć je do utylizacji – dodaje rzecznik.

„W związku z wystąpieniem na terenie Powiatu Lubartowskiego w Gminie Uścimów przypadku ptasiej grypy, w dniu 31 grudnia w Starostwie Powiatowym w Lubartowie zwołane zostało przez Starostę Lubartowskiego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podobne spotkanie zostało zorganizowane również przez Wojewodę Lubelskiego” – informuje starostwo.

Z powodu ptasiej grypy na Lubelszczyźnie padło ponad 32 tysiące indyków

  • Z powodu ptasiej grypy na Lubelszczyźnie padło ponad 30 tysięcy indyków (fot. Pixabay)

Uścimów – drobiarskie zagłębie

– Służby weterynaryjne wdrażają procedury zwalczania wirusa przewidziane w takiej sytuacji. Wszystkie służby, inspekcje i straże we współpracy z weterynarią podjęły działania mające na celu zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się – dodaje lubartowskie starostwo. 

Gmina Uścimów to drobiarskie zagłębie. Na jej terenie znajdują się m.in. hodowle indyków i gęsi. 

Krzysztof Janisławski
Fot. Paweł Mikos (zdjęcie ilustracyjne)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 07:56