Ptasia grypa dotarła na Podlasie
52. ognisko ptasiej grypy w Polsce zostało potwierdzone w gospodarstwie w gminie Krypno w powiecie monieckim. Jest to pierwsze ognisko wirusa H5N8 w woj. podlaskim. Na tutejszej fermie padło aż 81 000 kur i indyków.
Z kolei 53 i 54 ognisko ptasiej grypy wystąpiło w Wielkopolsce. W gminie Sośnie (powiat ostrowski) padło w jednym budynku 10 000 gęsi i następnie w drugim kurniku kolejne 4 400 gęsi.
Już 11 województw dotkniętych ptasią grypą
Jak do tej pory w Polsce wystąpiły 54 ogniska ptasiej grypy u drobiu. Pierwsze były zlokalizowane w gminie Deszczno w woj. lubuskim. Obecnie wirus H5N8 pojawił się na fermach aż w 11 województwach, w tym w Wielkopolsce, Mazowszu, na Dolnym Śląsku czy na Opolszczyźnie.
Ponad 1 milion drobiu padło
Łącznie z powodu ptasiej grypy padło lub zostało ubitych 1,059 mln sztuk drobiu. Najwięcej, bo aż po około 400 tys. kur i indyków.
Niepokojące objawy
Według lekarzy weterynarii hodowcy powinni także zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy u ptactwa. Do takich należy:
- zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
- spadek dziennej produkcji jaj;
- spadek przyjęcia paszy lub wody;
- objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nуg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
Główny Inspektorat Weterynarii apeluj do wszystkich hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Najważniejsze zasady to:
- pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane;
- zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne; po każdym kontakcie z ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków w których utrzymywany jest drób. pm