StoryEditorWiadomości rolnicze

Raport Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa: susza w całym kraju

25.08.2015., 13:08h
Susza wystąpiła na terenie całego kraju, największy niedobór wody jest na Lubelszczyźnie. Z powodu braku wody najbardziej zagrożona jest uprawa roślin strączkowych, ziemniaków oraz krzewów owocowych - wynika z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). 

"W dziewiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na całym terytorium Polski ujemne" - czytamy w raporcie IUNG.

 

Tak jak w poprzednim okresie raportowania obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest nadal Lubelszczyzna. Na tym terenie notowany jest niedobór wody wynoszący od -200 do nawet -249 mm (w północnych rejonach tego regionu). Nadal bardzo duży niedobór wody występuje w południowych obszarach województwa mazowieckiego oraz we wschodniej części województwa łódzkiego i w środkowych rejonach woj. mazowieckiego (od -220 do -229 mm).

 

Największe zagrożenie z powodu braku wody wystąpiło dla upraw: roślin strączkowych, ziemniaka, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, buraka cukrowego oraz drzew owocowych.

 

Susza dla tych upraw występuje we wszystkich województwach kraju, w 2952 gminach (w 96,3 proc. gmin) na 52,4 proc. gruntów ornych. W województwach lubuskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim oraz wielkopolskim suszę odnotowano we wszystkich gminach. Niewiele mniejsze zagrożenie suszą wystąpiło w woj. lubelskim i dolnośląskim (odpowiednio 99,6 i 99,1 proc. gmin). W 5 województwach niedobór wody wystąpił w ponad 90 proc. gmin.

 

Obecnie susza najbardziej wpływa na rośliny strączkowe. Susza dla tej uprawy występuje na glebach wszystkich kategorii. Podobnie jest w przypadku ziemniaka i krzewów owocowych, gdzie suszę odnotowano na glebach kategorii I-IV.

 

Susza dla uprawy ziemniaków i krzewów owocowych występuje w 16 województwach, w 2697 gminach (w 88 proc. gmin kraju) na ponad 53 proc. gruntów ornych. Najbardziej jej skutki są odczuwalne w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, gdzie susza dotknęła 100 proc. gmin. Niewiele lepiej jest w województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (98 proc. gmin).

 

Uprawy chmielu zagrożone są suszą w 13 województwach, w 1578 gminach (w 51,5 proc. gmin kraju) na ok. 19 proc. gruntów ornych. Największe zagrożenie występuje w województwie łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim oraz mazowieckim.

 

Susza dla upraw tytoniu występuje w 12 województwach. Największe zagrożenie dla tej uprawy jest w województwie lubelskim. Podobnie jest w przypadku warzyw gruntowych. Zagrożenie suszą rolniczą dla drzew owocowych występuje w 9 województwach, w 21,2 proc. gmin w kraju. Najbardziej narażone są na brak wody plantacje w województwie lubelskim oraz mazowieckim.

 

Instytut informuje, że każdy deficyt wody powoduje obniżenie plonów wszystkich uprawianych roślin. Natomiast wystąpienie suszy oznacza przeciętne obniżenie plonów w skali gminy o 20 proc. w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Jednakże w poszczególnych gospodarstwach straty w plonach mogą wynosić nawet 30-40 proc. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 23:49