Wniosek, na ustalonym wzorze, składa się w gminie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Do realizacji programu przyłączyło się 18 banków, które udostępniły swoją bankowość elektroniczną. Przez Internet dokumenty można składać także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl) oraz ePUAP.
Resort informuje, że przy składaniu wniosku o świadczenie nie będzie wymagany skrócony odpis aktu urodzenia dziecka ani akt małżeństwa.
Świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego (do 800 zł lub 1200 zł/członka rodziny). Gmina sama będzie pozyskiwała podstawowe dane o dochodach, jeśli podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (umowy: o pracę, zlecenia, o dzieło). Rolnicy będą musieli jednak dostarczać oświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego (patrz ramka). Ustalając dochody z gospodarstwa rolnego przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa GUS. Liczbę hektarów przeliczeniowych można sprawdzić w nakazie płatniczym podatku rolnego. Pod uwagę bierzemy 2014 r.! Wg GUS w 2014 r. dochód z 1 ha przeliczeniowego wyniósł 208,83 zł na miesiąc.
W przypadku, gdy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze, dochody te sumuje się.
Do wniosku na drugie i kolejne dziecko nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów.
Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy – tj. od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 – rodzice dostaną wyrównanie wstecz. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.
Jeśli staramy się o świadczenie na pierwsze dziecko (jedyne bądź najstarsze) wraz z wnioskiem należy złożyć załączniki, które udokumentują dochody rodziny. Są to w szczególności:
- zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów niż dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych każdego członka rodziny;
- oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje o:
– wysokości dochodu,
– wysokości należnych składek na ubezpieczenia społeczne,
– wysokości należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne,
– wysokości i formie opłacanego podatku dochodowego,
– wysokości dochodu po odliczeniu należnych składek i podatku;
- oświadczenie członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego;
- zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:
– zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,
– prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację,
– orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
– inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku.
ms