Białoruski rząd starannie przygotowuje się do tegorocznego sezonu rolniczego. Już wyliczył, ile pasz muszą zebrać rolnicy i ile nawozów trzeba sypnąć, żeby rośliny pastewne dały obfity plon. Określił też dokładne terminy, w których rolnicy muszą przygotować swoje sprzęty do uprawy i zbioru zielonek. się do tegorocznych prac polowych.
Ile pasz muszą zebrać białoruscy rolnicy?
Pod koniec grudnia w specjalnym rozporządzeniu białoruski rząd zobowiązał już lokalne komitety wykonawcze, sprawujące władze w terenie i białoruski państwowy koncern spożywczy „Belgospishcheprom” do przygotowania wszystkich rodzajów pasz dla zwierząt gospodarskich w ilości co najmniej 3,8 ton jednostek paszowych na sztukę. Z tego minimum 2,8 ton ma być pasz roślinnych.
Ile nawozów i paliwa zużyją rolnicy do uzyskania zakładanej ilości pasz?
By zapewnić wysokie plony roślin paszowych, władze Białorusi zaplanowały już zakup i wysianie 1,74 mln ton nawozów: 681,7 tys. ton azotowych, 308,3 tys. ton fosforowych i 750,1 tys. ton potasowych.
Wyliczono, że potrzebne będą także nawozy mikroelementowe w ilości 616,8 tys. ton, środki ochrony roślin - 11,69 tys. ton i wapno - prawie 2,7 mln ton. Zaplanowano także zużycie paliwa na poziomie 710 tys. ton oleju napędowego i 58 tys. ton benzyny.
Precyzyjny terminarz przygotowania sprzętu rolniczego
Białoruski rząd, przygotowując się do tegorocznych prac polowych, nakazał także przygotowanie 95 proc. sprzętu dla wiosennych prac polowych do 25 marca, dla zbioru pasz – do 13 maja, a dla zbiorów zbóż i roślin strączkowych – do 8 lipca.
Finansowaniem tych centralnie zaplanowanych zakupów mają zająć się lokalne komitety wykonawcze.
Jak wygląda rolnictwo na Białorusi?
Rolnictwo na Białorusi opiera się głównie o państwowe przedsiębiorstwa rolne – kołchozy (odpowiednik naszego PGR-u) i sowchozy (spółdzielnie rolnicze). Gospodarstw indywidulanych i prywatnych jest niewiele.
Na Białorusi uprawia się przede wszystkim zboża - żyto i owies, ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak, tytoń oraz warzywa i owoce. Natomiast w hodowli dominuje bydło, świnie i drób.
mkh, fot. president.gov.by