Chiny chcą nałożyć cła na unijne produkty mleczarskieCanva
StoryEditorWojna handlowa?

Chiny chcą nałożyć cła na unijne produkty mleczarskie

21.08.2024., 14:00h

Chiny wszczęły dochodzenie w sprawie importu produktów mleczarskich z Unii Europejskiej i chcą wprowadzić na nie cła. To może wstrząsnąć europejską branżą mleczarską.

Chińskie Ministerstwo Handlu wszczęło dochodzenie w sprawie środków wyrównawczych wobec unijnego mleczarstwa. 21 sierpnia według oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Handlu urząd podjął decyzję o przeprowadzeniu dochodzenia wyrównawczego w sprawie produktów mleczarskich importowanych z państw Unii Europejskiej. Okres dochodzenia w sprawie udzielanych subsydiów ustalono na 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku. Z kolei tak zwany okres wyrządzonych przez subsydiowanie szkód przemysłowych ma objąć okres od 1 stycznia 2020 roku do 31 marca 2024 roku.

Objęte postępowaniem mają być świeże jogurty, napoje mleczne oraz sery. Jak na razie w komunikatach chińskiego ministerstwa nie pojawiło się mleko płynne oraz mleko w proszku.

Zgodnie z komunikatem w dniu 29 lipca 2024 roku Ministerstwo Handlu otrzymało wniosek o wszczęcie dochodzenia wyrównawczego formalnie złożony przez Chińskie Stowarzyszenie Mleczarskie i Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego w imieniu krajowego przemysłu mleczarskiego. Wymienieni wnioskodawcy zwrócili się o nadzór nad przywozem części produktów mleczarskich pochodzących z Unii Europejskiej oraz wszczęcia dochodzenia w tej sprawie. Zgodnie z przepisami Chińskiej Republiki Ludowej w dniu 7 sierpnia 2024 roku Ministerstwo Handlu wystosowało zaproszenie do władz UE o konsultacje w sprawie odpowiedniego dochodzenia wyrównawczego, a w dniu 14 sierpnia doszły one do skutku.

Chiny: unijne subsydia wyrządziły szkody chińskiemu przemysłowi mleczarskiemu

Zarówno Chińskie Stowarzyszenie Mleczarskie, jak i Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego wspomniały w oświadczeniu, że Unia Europejska udzieliła dużej liczby subsydiów branży mleczarskiej, a duża liczba subsydiowanych importowanych produktów mleczarskich pochodzących z UE wywarła poważny wpływ i wyrządziła szkody chińskiemu przemysłowi mleczarskiemu.

Zgodnie z dowodami przedstawionymi przez wnioskodawców i wstępnym przeglądem przeprowadzonym przez Ministerstwo Handlu łączna ilość importowanych produktów stanowiła znaczny odsetek całkowitej produkcji podobnych produktów w Chinach w latach 2020, 2021, 2022, 2023 i w pierwszym kwartale 2024 roku. Według tamtejszych władz jest to wystarczający powód do wszczęcia dochodzenia w sprawie wprowadzenia cła wyrównawczego.

We wniosku chińskie organizacje mleczarskie stwierdziły, że produkty objęte dochodzeniem otrzymały dotacje od rządów poszczególnych państw unijnych, jak i samej Unii Europejskiej łącznie w formie 20 dotacji, które mogą przynieść korzyści przedsiębiorstwom mleczarskim w UE. Po wstępnym zbadaniu Ministerstwo Handlu uznało, że wniosek zawierał istotne dowody wymagane do wnioskowania o wprowadzenie ceł wyrównawczych. Wnioskodawcy uważają, że niskie ceny unijnych produktów są ściśle związane ze wsparciem politycznym i finansowaniem subsydiów przez Unię Europejską oraz rządy państw członkowskich. Tym samym wnioskodawcy uznają, że mają do czynienia z nieuczciwymi praktykami handlowymi.

Chiny: unijne produkty mleczarskie spowodowały obniżki cen 

We wniosku wskazano również, że produkty objęte dochodzeniem spowodowały znaczne obniżki cen i spadek cen podobnych produktów w przemyśle krajowym. W tym kontekście ogólny znaczny wzrost liczby przywozu produktów objętych dochodzeniem, jak również udział w rynku i udział w całkowitej produkcji podobnych produktów w Chinach są na wysokim poziomie, a produkty objęte dochodzeniem będą nieuchronnie miały znaczący niekorzystny wpływ na produkcję i funkcjonowanie podobnych produktów w przemyśle krajowym, a w szczególności na ich sytuację finansową.

Według Ministerstwa Handlu, zgodnie z przepisami Chińskiej Republiki Ludowej, Ministerstwo Handlu może korzystać z kwestionariuszy, pobierać próbki, dokonywać przesłuchań i kontroli w celu zrozumienia sytuacji i przeprowadzenia dochodzeń przez odpowiednie zainteresowane strony, w tym rządy zainteresowanych krajów państw. Badanie rozpoczyna się 21 sierpnia 2024 roku i ma zostać zakończone do 21 sierpnia 2025 roku, z możliwością sześciomiesięcznego przedłużenia w wypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności.

W 2023 roku eksport produktów mlecznych z Unii Europejskiej do Chin osiągnął wartość 1,7 miliarda euro.

image
Rynek mleka

Gigant branży mleczarskiej chce przejąć mleczarnie konkurenta?

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 12:02