Klęski żywiołowe rujnują rolnictwo na świecie
Jak wynika z raportu opublikowanego w „Tygodniku Gospodarczym PIE”, naukowcy od 50 lat odnotowują nasilenie występowania klęsk żywiołowych. W ostatnim półwieczu rolnicy doświadczyli czterokrotnie więcej anomalii pogodowych, niż miało to miejsce w latach 70 XX w. Wówczas na świecie występowało rocznie średnio 100 klęsk żywiołowych. Bieżące dane zgromadzone przez analityków PIE wskazują, że w ostatnich latach rolnicy w ciągu roku doświadczają ok. 400 zjawisk „powodujących nadzwyczajne zniszczenia oraz straty w światowym rolnictwie”.
Jakie klęski żywiołowe najczęściej doskwierają rolnikom?
Rolnicy na świecie muszą mierzyć się z różnymi klęskami żywiołowym, jednak jak wskazuje „PIE”, do najczęściej występujących są zaliczane:
- ekstremalne temperatury, które powodują 25% strat w światowym rolnictwie i królowały, niszcząc uprawy, na przestrzeni ostatnich 30 lat,
- susze stanowiąca ok. 20% strat,
- powodzie wynoszące ponad 15%.
Nie da się jednak ukryć, że to właśnie wysokie temperatury mają najbardziej negatywny wpływ na występowanie strat w światowym rolnictwie. Lata 2007-2022 przyniosły rolnictwu ok. 23% strat spowodowanych klęskami żywiołowymi, pozostałe 77% wystąpiło w sektorach gospodarki.
Ile wynoszą straty w rolnictwie i w którym państwie są największe?
Z analiz przeprowadzonych przez „PIE” wynika, że w ostatnich 30 latach straty w rolnictwie osiągnęły 3,8 bln USD, co w przeliczeniu na rok dało 123 mld USD. Skutki występowania klęsk żywiołowych są najbardziej odczuwalne w pięciu głównych sektorach produktów rolniczych, czyli:
- zbóż,
- owoców i warzyw,
- mięsa,
- nabiału.
Państwem, które najbardziej odczuwa skutki anomalii pogodowych, jest Azja. Na terenie tego kontynentu w latach 1991-2021 odnotowano 45% globalnych strat, co przekłada się na 1720 mld USD. Podobnie tragicznie wygląda sytuacja na terenie Ameryki Północnej i Południowej, gdzie odnotowano straty na poziomie 828 mld USD, czyli 22% światowych zniszczeń. Przedostatnie miejsca zajmują Europa ze szkodami na poziomie 659 mld USD (17%) i Afryka na poziomie 578 mld USD (15%).
Największe straty PKB odniosła Afryka, wyniosły one 4%.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: „Tygodnik Gospodarczy PIE”