Przeładunek zbóż, rolnictwo, wiadomości rolniczeEnvatoelements
StoryEditorEksport zbóż

Dwóch rolników zrzuciło się na statek i sami zaczęli eksportować zboże na Bliski Wschód

13.11.2023., 10:00h
Dwóch rolników z Australii zdecydowało się na indywidualny eksport zboża do państw Bliskiego Wschodu za pośrednictwem statku towarowego. Jak to robią?

Samodzielny eksport pszenicy rolników z Australii

Dwóch rolników z Australii wzięło sprawy w swoje ręce i zorganizowało indywidualny eksport pszenicy do Arabii statkami towarowymi. Jak poinformował niemiecki portal Agrarheute.pl, australijska gazeta ABC przekazała, że w roku 2023 gospodarze zorganizowali już jeden przewóz, a teraz prowadzą działania w kierunku wysłania kolejnego transportu zboża.

Do którego państwa australijscy rolnicy eksportują swoje zboże?

Pszenica eksportowana przez australijskich rolników jest wysyłana do Omanu, państwa położonego na Półwyspie Arabskim, gdzie trafia bezpośrednio od dostawcy do klienta. Takie działanie ma na celu skracanie łańcucha dostaw o pośredników.

Jak zaczęła się historia rolników z Australii?

Barry Large z Australii Zachodniej i Andrew Weidemann ze Stanu Wiktoria są rolnikami, którzy kilka lat temu podjęli decyzję o założeniu spółki zajmującej się eksportem zboża poza granice Australii. Swoją przygodę rozpoczęli od wysyłki zboża do stanu Wiktoria, gdzie z portu w Geelong popłynęło 35 tys. t pszenicy.

Oman zainteresowany kupnem produktów rolnych bezpośrednio od rolników

Aktualnie rolnicy zajmują się dostarczaniem do Omanu głównie pszenicy, ale poza tym eksportują również inne, potrzebne tamtejszej ludności produkty. Jak się okazuje, mieszkańcy państw leżących na Półwyspie Arabskim cenią sobie możliwość identyfikowania łańcucha dostaw.

Czy konflikt w Strefie Gazy wpłynie na biznes rolników z Australii?

– Handlowcy w Omanie chętnie budują relacje z plantatorami. To proces uczenia się dla nas wszystkich, ale dobrze jest zrozumieć i wyprodukować to, czego chcą – powiedział Barry Large w rozmowie z ABC News. Nie wierzy on, że Oman stanie się „rynkiem o pojemności miliona ton”, ale że istnieje potencjał eksportu ponad 35 000 ton rocznie.

Rolnicy bardzo uważnie i z niepokojem obserwują konflikt w Strefie Gazy i jego możliwy wpływ na ich plany.

image
KOMENTARZ NACZELNEGO

Ognisko pod beczką prochu, czyli jak wojna na Bliskim Wschodzie uderzy w nasze rolnictwo?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: agrarheute na podst. materiału z abc.net.au

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 09:44