StoryEditorWiadomości rolnicze

Hodowcy świń z Ukrainy proszą o pomoc. Czego potrzebują?

29.03.2022., 10:03h
Rosyjska agresja na Ukrainę odbija się negatywnie na każdej gałęzi gospodarski. W ostatnich dniach agresorzy wzięli sobie na cel niszczenie ukraińskiego rolnictwa. Dlatego też ukraińscy hodowcy świń proszą o wsparcie, zwłaszcza w postaci pasz dla świń i leków weterynaryjnych.

Wojna bardzo mocna dotknęła ukraińskie rolnictwo. O ile fermy trzody chlewnej często nadal mają zapas ziarna w silosach, to niestety, ale bardzo brakuje tam suplementów paszowych i leków weterynaryjnych. Dlatego też Związek Hodowców Świń Ukraińskich apeluje o wsparcie dla hodowców w postaci pasz dla świń i leków weterynaryjnych.

W wyniku wojny hodowcy świń stanęli w obliczu ogromnego kryzysu

Emocjonalny list z ww. prośbami od Związku Ukraińskich Hodowców Świń otrzymało wiele organizacji zajmujących się hodowlą trzody chlewnej na całym świecie. Kryzys wywołany rosyjską napaścią na Ukrainę wywołuje w tym kraju kryzys o ogromnych rozmiarach. Przedstwiciele proszą o pomoc humanitarną dla 1400 hodowców trzody chlewnej. 

Zdaniem Stowarzyszenia, bezpieczeństwo żywnościowe, a w szczególności podaż białka zwierzęcego, są zagrożone. Już teraz branża znajduje się w trudnej sytuacji, ponieważ bardzo wiele gospodarstw znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie działań wojennych.

Wielu hodowców świń nie może sprzedawać swoich zwierząt na rzeź. Co więcej, niektórzy zostali tak bardzo odizolowani przez okupantów, że nie mieli innego wyjścia i uśpili swoje zwierzęta. Te działania niestety doporwadziły do zerwania tradycyjnych łańcuchów dostaw. Także dostęp do części dodatków paszowych i leków weterynaryjnych został bardzo ograniczony.

Jakich środków weteryrnayjnych najbardziej brakuje na Ukrainie?

Każde wsparcie będzie mile widziane, ponieważ załagodzi skutki wojny nie tylko dla rolnictwa, ale i całego kraju. Jednak, najwieksze braki środków weterynaryjnych i suplementów do pasz dotyczą m.in.:

  • pasz mineralnych i premiksów dla prosiąt i loch,
  • antybiotyków,
  • oksytocyny,
  • pipet do inseminacji,
  • środków dezynfekujących,
  • instrumentów medycznych i materiałów eksploatacyjnych (strzykawek, igieł, rurek nasiennych, etc.).

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. arch.red. (D. Stancelewska)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 20:52