StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak rolnicy pomagają uchodźcom z Ukrainy?

01.03.2022., 15:03h
Dach nad głową, tony ziemniaków, jajecznica z 20 tysięcy jaj czy licytacja babki. Polscy rolnicy pokazali, że mają gorące serca. Masowo ruszyli na pomoc Ukraińcom, którzy uciekają z ogarniętej wojną ojczyzny. Łzy się cisną do oczu na widok tak wspaniałego zrywu polskiej wsi...

Na wieść o wybuchu wojny na Ukrainie polscy rolnicy zareagowali błyskawicznie. Zorganizowali zbiórki darów i przekazali tony żywności z własnych gospodarstw. Dali także schronienie tysiącom Ukraińców, zapraszając ich do swoich domów.  

Jajecznica z 20 tys. jaj dla uchodźców od polskich rolników

Fantastyczną akcję zorganizowali m.in. rolnicy z AgroUnii z Wielkopolski i Małopolski. W poniedziałek zawieźli żywność i środki czystości na przejście graniczne w Krościenku na Podkarpaciu. Rozstawili palniki gazowe, na których przyrządzają posiłki dla uchodźców, a także zziębniętych Polaków czekających na Ukraińców. Na ogromnych patelniach smażą jajecznicę, kiełbasy, a w dużych garach gotują zupę. Ludzi częstują także gorącymi napojami. A zapasów żywności mają sporo, bo rolnicy z woj. wielkopolskiego i małopolskiego wypełnili darami aż trzy busy! 

- Przywieźliśmy m.in. 300 kg swojskiej kiełbasy i 20 tys. jaj, a także ziemniaki, cebulę, suchy prowiant, wodę i ubrania – wyliczał Filip Pawlik, koordynator akcji ze Środy Wielkopolskiej. 

Na miejsce dotarł także Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, który w nocy rozdawał ciepłe posiłki.

- Wspomagamy osoby, które przechodzą prze granicę. Staramy dać z siebie wszystko, by pomóc. W nocy było tu nawet -10 stopni Celsjusza, więc rozdawanie ciepłej żywności przez nas jest bardzo potrzebne - mówił Kołodziejczak.

Działacze AgroUnii zaoferowali także pomoc w transporcie chorych dzieci.

- Przewozimy matki z chorymi dziećmi, które dostały gorączki do miejsc nam wskazanych przez służby – wyjaśniła Marta Przybyś z AgroUnii.  

Wcześniej, bo w niedzielę 27 lutego rolnicy z AgroUnii rozdawali żywność na przejściu granicznym Zosin-Uściług w woj. lubelskim. Pomagali też w segregacji i pakowaniu darów.

Dziś z kolei rolnicy z Sieradza przywieźli do Tomaszowa Lubelskiego warzywa na posiłki dla uchodźców z Ukrainy. Dania przygotowywane są przez lokalne restauracje i później dostarczane na granicę.

Rolnicy dają Ukraińcom dach nad głową

W pomoc bardzo zaangażowali się także sadownicy, którzy oferują Ukraińcom zamieszkanie w ich domach i pracę. 

- Mamy duży dom, dzieci już się usamodzielniły, więc nie mieszkają z nami. Dlatego postanowiłam zgłosić w gminie, że udostępnię trzy pokoje z łazienką i aneksem kuchennym. Do tego jest duże podwórko, gdzie dzieci będą mogły się bawić – mówi nam pani Danuta, producentka porzeczki czarnej z okolic Czerwińska nad Wisłą. I dodaje, że gmina, w której mieszka, jest największym zagłębiem truskawkowym w Polsce, więc praktycznie każdy gospodarz w sezonie zatrudnia po kilka, a nawet kilkadziesiąt osób z Ukrainy do zbioru truskawek.

- My tu Ukraińców traktujemy jak sąsiadów. Wielu z nich co roku przyjeżdża do tych samych samych gospodarstw, więc się znamy. Zresztą bez nich plantatorzy nie zebraliby truskawki. My też zatrudniamy Ukraińców do zbioru porzeczki, choć jest to zbiór mechaniczny - wyjaśnia nam pani Danuta.

W związku z tym, że Ukraińcy od lat przyjeżdżają do pracy właśnie w okolice Czerwińska i sąsiednich gmin, Urząd Gminy w Czerwińsku nad Wisłą wziął na swoje barki koordynację akcję przyjęcia ukraińskich obywateli w gospodarstwach rolnych.

Osoby zainteresowane pomocą w tym zakresie mogą wypełnić i złożyć stosowną deklarację w gminie, mailem bądź przez platformę e-PUAP.



Również producenci jabłek z rejonu grójecko-wareckiego chętnie zapraszają Ukraińców pod swój dach. 

- W imieniu Zarządu Głównego Związku Sadowników RP  chciałbym z głębi serca podziękować  sadownikom, którzy przyjmują ukraińskich uchodźców do swoich domów. Już w tej chwili są Was setki i cały czas ta liczba rośnie. Zapewniliście nie tylko nocleg i wyżywienie czy rzeczy materialne, ale przede wszystkim namiastkę spokoju i normalności. W tym trudnym czasie jest to nieocenione – mówi Mirosław Maliszewski, szef Związku Sadowników RP.

Z apelem o pomoc dla uchodźców z Ukrainy zwrócił się do rolników także Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego.

- Mając na uwadze możliwy i trudny do przewidzenia przebieg wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie proszę hodowców o rozważenie przygotowania miejsc pobytu dla ewentualnych uchodźców. Możemy w ramach naszych gospodarstw stworzyć miejsca czasowego pobytu oraz pracy - argumentuje Andrzej Steckiewicz, Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego.

Także Stowarzyszenie StopCPK, złożone m.in z rolników z okolic, które mają byc przeznaczone pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, zaapelowało o oddawanie krwi i wyszukiwanie pustostanów i lokali, które można użyczyć uchodźcom.

- Moja rodzina już dziś deklaruje przyjęcia dwóch rodzin z Ukrainy. Niech to będzie dobrym przykładem do naśladowania przez innych. Będziemy się starać tam gdzie potrzeba wyremontować pomieszczenia. Rozważam w razie potrzeby adoptować budynek OSP SKRZELEW dla rodzin z Ukrainy, a szczególnie dzieci - wyjaśnia Tadeusz Szymańczak, rolnik, członek Stowarzyszenia StopCPK i działacz Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Gospodarstwa agroturystyczne oddają uchodźcom pokoje

W całej Polsce rolnicy mobilizują się, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom. Dużo w tym zakresie mają do zaoferowania gospodarstwa agroturystyczne, które dysponują odpowiednią infrastrukturą do przyjęcia większej liczby uchodźców.



Dochód ze sprzedaży, babka ziemniaczana. Rolnicy mają oryginalne pomysły na pomoc

Wielkim sercem i ogromną życzliwością wykazali się także właściciele gospodarstwa ogrodniczego ze Skierniewic, którzy cały dzisiejszy dochód ze sprzedaży roślin przekażą na rzecz uchodźców.



Bardzo oryginalny pomysł na wsparcie Ukrainy mają też rolnicy z woj. zachodniopomorskiego. Na Facebooku wystawiają swoje wypieki i wyroby, m.in. babkę ziemniaczaną czy ciasto z kruszonką i zachęcają internautów do licytacji na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej niosącej pomoc Ukraińcom.

Koła Gospodyń Wiejskich też zbierają dary

Bardzo mocno w pomoc zaangażowały się polskie koła gospodyń wiejskich. Często na terenach świetlic wiejskich i z pomocą sołtysów także one organizują i koordynują pomoc dla potrzebujących Ukraińców. Zresztą KGW bardzo często biorą udział w różnych akacjach charytatywnych, więc mają doświadczenie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie zorganizowało zbiórkę darów. Dziś, 1 marca zostały one przekazane potrzebującym.

Również KGW w Siółku zebrało wiele potrzebnych uchodźcom rzeczy. 

Studenci SGGW też ruszyli z pomocą

Dary dla Ukraińców pomagają zbierać także studenci SGGW w Warszawie. Przyniesione przez uczniów, wykładowców i Warszawiaków ubrania, żywność, środki higieny i koce trafią m.in. na granicę polsko-ukraińską. Z kolei Szkoła Doktorska SGGW uruchomiła zbiórkę na pomoc członkom społeczności akademickiej z Uniwersytetu w Kijowie.

- Wielu z członków społeczności akademickiej SGGW to osoby pochodzące z Ukrainy. Wobec obecnej sytuacji na Ukrainie niezbędne jest wsparcie studentów, doktorantów i naukowców z Ukrainy. Zebrane środki zostaną przekazane poprzez pośrednika z Uniwersytetu w Kijowie oraz posłużą jako wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i ich rodzin – informuje Szkoła Doktorska SGGW.

1 mln zł, 100 ton wędlin. Firmy rolnicze przekazują dary

Serce dla uciekających przed wojną okazują też firmy z branży agro, m.in. Grupa Azoty, która przekazała na ten cel 1 mln zł.

- Zapewnimy miejsca noclegowe uchodźcom z Ukrainy w ośrodkach należących do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty  - poinformowała Grupa Azoty.

Z kolei zakłady mięsne Animex Foods oraz Agri Plus przekażą 100 ton produktów mięsnych, które mogą być transportowane i przechowywane bez wykorzystania lodówek, w tym głównie konserwy i kiełbasy suche. Przetwory będą przekazane przy wsparciu Banków Żywności, z którymi Animex Foods utrzymuje współpracę.

Kamila Szałaj, fot. główne: AgroUnia Lubelskie

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:08