Rosja finansuje amunicję z pieniędzy za zboże sprzedane do Unii Europejskiej?
Jak wynika z informacji opublikowanych przez niemiecki portal topagrag.com, partie niemieckiego rządu, czyli Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) oraz Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii (CSU) wystąpiły z wnioskiem do Komisji ds. Żywności Bundestagu, w którym zawarły apel o zaostrzenie sankcji rolnych wobec Rosji i Białorusi, a ten został rozpatrzony negatywnie.
Zdaniem posła Hansa-Jürgena Thiesa z CDU, import zbóż i pozostałych produktów rolnych z Rosji do Unii Europejskiej wyniósł w roku 2023 ok. 2 mld euro, za które agresor sfinansował amunicję i sprzęt wojenny wykorzystywany podczas wojny toczonej z Ukrainą. Ponadto Rosja pozyskała fundusze ze sprzedaży zboża, które wcześniej zostało skradzione ukraińskim rolnikom.
Jaki był powód odrzucenia wniosku CDU/CSU?
Jak wskazuje niemiecki portal agrarheute.com, Komisja ds. Żywności Bundestagu oceniła argumentację wniosku jako „zbyt miękką”.
Ponadto za niezaostrzeniem embarga opowiedziały się następujące partie:
- Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD),
- Sojusz 90/Zieloni (Zieloni),
- Wolna Partia Demokratyczna (FDP),
- Alternatywa dla Niemiec (AfD),
- Lewica.
Czy eksport z Rosji i Białorusi zostanie całkowicie zatrzymany?
Członkowie CDU i CSU są oburzeni decyzją, która została podjęta przez Komisję ds. Żywności Bundestagu. Uważają, że jest to jednoznaczny przekaz wyrażający chęć finansowania agresywnej wojny przez AfD.
Zdaniem CDU i CSU, rozważane dotychczas przez Komisję Europejską podwyżki ceł na zboża i nasiona oleiste nie będą wystarczające, a jedynym rozwiązaniem powinno stać się całkowite wstrzymanie eksportu z Rosji i Białorusi do Unii Europejskiej.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: topagrar.com, agrarheute.com