Ukraińskie zboże pod nadzorem. Rozporządzenie weszło w życie
Dziś weszło w życie rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Zakłada ono w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego związane z problematyką bezpieczeństwa ekologicznego i koniecznością przeciwdziałania nielegalnym zachowaniem podmiotów gospodarczych, powstała potrzeba uregulowania przepływów towarów rolnych poprzez obowiązek zgłoszenia do rejestru SENT. „Postulaty polskiej branży rolnej mówią o konieczności kontrolowania produktów rolnych przywożonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewożonych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (przewozy zaczynające i kończące się poza terytorium RP)” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Jakie towary muszą być zarejestrowane, by wjechać do Polski spoza UE?
Obowiązek ten będzie dotyczył:
- zboża jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 500 kg,
- jaj jeżeli ich liczba w przesyłce towarów przekracza 900 szt.,
- mięsa drobiowe jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 250 kg,
- produktów pszczelich jeżeli masa brutto przesyłki towarów przekracza 10 kg.
Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy
Również dzisiejszego dnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych, które umożliwia tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez polskie terytorium.
Jak długo będzie obowiązywało polskie embargo na produkty rolne z Ukrainy?
Do dnia 30 czerwca 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia, z wyłączeniem:
- tranzytu zewnętrznego
- wspólnej procedury tranzytowej,
- pod warunkiem, że tranzyt ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Oprac. M. Czubak
Fot. Wikimedia Commons