Praca. Ułatwienia dla obywateli Ukrainy
Tylko powiadomienie wysłane przez system teleinformatyczny praca.gov.pl potrzebne będzie obywatelowi Ukrainy, aby mógł być legalnie zatrudniony w Polsce. To znacznie uproszczenie procedur w stosunku do tego, co aktualnie obowiązuje. Wprawdzie jest to dopiero projekt, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa tak się właśnie stanie.
- Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy więc działania, które podejmujemy wobec obywateli Ukrainy polegają na tym, abyśmy mogli zaoferować im miejsca pracy. Dlatego jednym z proponowanych rozwiązań w specustawie dotyczącej obywateli Ukrainy jest maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy. Pracodawca będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy – dodał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zgłoszenie do PUP
Pracodawca będzie musiał jedynie zgłosić odpowiednie powiadomienie do swojego miejscowego urzędu pracy. Takie zgłoszenie nie może być wysłane później, jak 7 dni od czasu podjęcia przez obywatela Ukrainy pracy.
500 Plus i inne świadczenia
Polską granicę od początku agresji Rosji na Ukrainę od 24 lutego przekroczyło ponad 377 tys. ukraińskich uchodźców. Część z nich traktuje nasz kraj, jako tranzyt na Zachód. Inni chcą się tutaj zadomowić. Legalnie pracować i żyć.
Już teraz uchodźcy wojenni mogą korzystać z pomocy zdrowotnej, a wkrótce również i z opieki społecznej.
– Dostęp do różnych rozwiązań prawno-socjalnych będzie zagwarantowany na zasadach, które u nas są utrwalone i sprawdzone. Więc cały kompleks świadczeń zdrowotnych, następnie świadczeń rodzinnych, pomocy społecznej, ale także świadczeń związanych ze wsparciem na rzecz rodziny, które realizuje ZUS a więc świadczenia 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i pozostałe świadczenia – powiedziała prof. Gertruda Uścińska prezes Zakłady Ubezpieczeń Społecznych
Michał Czubak
Fot. arch. TPR