Eksport produktów rolnych z Ukrainy będzie większy?
Jak informuje portal ukragroconsult.com, Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy opracowało projekt Strategii Bezpieczeństwa Żywnościowego Ukrainy, dzięki którego zapisom możliwe będzie podwojenie wolumenu eksportu ukraińskich produktów rolnych, produktów przetworzonych oraz spożywczych.
Co zwiększenie produkcji zbóż oznacza dla Ukrainy?
Tak drastyczny wzrost produkcji roślinnej na Ukrainie z pewnością przełoży się na stymulację rozwoju hodowli zwierząt i związaną z nią produkcję pasz oraz innych produktów spożywczych, takich jak:
- białka,
- tłuszcze specjalne,
- gluten,
- produkty mleczne,
- produkty mięsne.
Ukraińcy będą produkować żywność pod polską marką?
Zdaniem autorów strategii, kolejnym obszarem, na który będzie miał wpływ rozwój produkcji roślinnej, jest produkowanie pod własną marką dla światowych sieci handlowych i producentów żywności.
Zdaniem analityków, oczekiwanym skutkiem byłoby stworzenie przez ukraiński kompleks rolno-przemysłowy w jak najkrótszym czasie możliwie najbardziej atrakcyjnego portfela inwestycyjnego o szacunkowej wartości 57 mld dol. Jak twierdzą członkowie ministerstwa, filary inwestycji miałyby stanowić:
- zielona energia,
- logistyka,
- produkcja wyrobów gotowych,
- produkcja maszyn i surowców.
– Biorąc pod uwagę te perspektywy, priorytetowo traktowane będą programy rozwoju infrastruktury produkcyjnej, rynkowej i logistycznej, w tym infrastruktury hydromelioracyjnej, a także projekty głębokiego przetwórstwa produktów rolnych – czytamy w projekcie.
Czy nowa Strategia Bezpieczeństwa Żywnościowego Ukrainy faktycznie je zapewni?
Zdaniem twórców projektu, zaproponowane działania będą miały jak najbardziej pozytywny wpływ na tworzenie zrównoważonego systemu bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy.
Ukraina z dużymi dotacjami do zakupu zwierząt hodowlanych
Rozwój produkcji zbóż w Ukrainie nie zwiastuje niczego dobrego dla naszego państwa. Polskie magazyny wciąż są przepełnione zbożem zza wschodniej granicy. Jak się okazuje, w ostatnim czasie Ukraina otrzymała również ogromne dotacje na zakup zwierząt hodowlanych i będzie rozwijała tę produkcję.
Dopłaty są równe nawet 80% wartości sztuki i wynoszą:
- 5100 PLN do krowy, cielęcia,
- 1650 PLN do świni hodowlanej i knura,
- 1800 PLN do owiec, baranów, kóz,
- 80 PLN do ula.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ukragroconsult.com, Twitter/JacekZarzecki