Copa-Cogeca alarmuje Komisję Europejską
Szefowie Copa Christiane Lambert i Cogeca Ramon Armengol napisali do Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisj Europejskiej i komisarza ds. handlu oraz Janusza Wojciechowskiego komisarza ds. rolnictwa list w sprawie kończących się obecnie negocjacji nad umową o wolnym handlu z Australią. Zwrócono w nim uwagę na sprawy wrażliwych dla unijnych rolników rynku wołowiny, baraniny i cukru.
– W czasie, gdy sektory te znajdują się pod ogromną presją wewnętrzną oraz skumulowanego wpływu już zawartych umów handlowych stwierdzamy, że jakikolwiek znaczący dostęp do tych rynków, zgodnie z tym, co oczekują nasi koledzy z Australii, jest nie do przyjęcia i byłby bardzo źle przyjęty przez naszą wspólnotę rolniczą – czytamy w piśmie szefów Copa-Cogeca.
Czy UE zostanie zalana przez towar z Australii?
Unijne lobby podkreśliło, że w sprawie tej należy wziąć pod uwagę także wpływ dwustronnych umów handlowych zawieranych przez Wielką Brytanię. W efekcie Unia Europejska jest narażona na podwójny wolumen napływu tych samych towarów na swój rynek. Zdaniem Copa-Cogeca rolnictwo nie może być kartą przetargową umożliwiającą doprowadzenie do końca tego porozumienia, a importerzy muszą być zobligowani do spełniania kosztownych i wymagających unijnych standardów produkcji.
Czy UE wydała zbyt dużo koncesji handlowych?
O tym, że Australijczycy chcą uzyskać w negocjacjach znaczący dostęp do unijnych rynków rolnych wiedzą bardzo dobrze polscy hodowcy, którzy od dawna alarmują Komisję Europejską, że suma przyznanych w ostatnich latach koncesji handlowych osiągnęła masę krytyczną.
– Widzimy presję na sektor wołowiny ze strony kolejnych negocjowanych przez Komisję Europejską umów o wolnym handlu. Kontyngenty w pojedynczych umowach może nie robią dużego wrażenia. Jednak jak zsumuje je wszystkie to widać ogromny problem – mówi Jacek Zarzecki Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Czy Australia jest dużym eksporterem wołowiny na świecie?
Australia jest jednym z największych producentów i eksporterów wołowiny na świecie, która po latach spadającej produkcji wydaje się być u progu cyklicznego ożywienia.
Przeczytaj również: Jak poprawić rentowność polskich gospodarstw hodujących bydło mięsne?
Największe obszary produkcji wołowiny w Australii znajdują się głównie w stanach takich jak:
- Queensland,
- Nowa Południowa Walia,
- Wiktoria i Australia Zachodnia.
Australijska wołowina jest eksportowana na wiele rynków, w tym do Stanów Zjednoczonych, Chin i Japonii.
wk