Dziś w ministerstwie rolnictwa odbyła się konferencja podsumowująca 100 dni prac nowego kierownictwa resortu. Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że po objęciu stanowiska zastał trudną sytuację w rolnictwie. Nasilały się rolnicze protesty, spowodowane brakiem opłacalności produkcji, napływem zboża do Polski i wymogami Zielonego Ładu. Dodatkowo załamała się produkcja zwierzęca - pogłowie trzody spadło do poziomu ok. 9 mln szt. Oprócz tego system informatyczny ARiMR szwankował, przez co opóźniły się wypłaty dopłat dla rolników.
Import surowców rolnych Ukrainy. Dziś kolejne negocjacje
Jedną z najważniejszych spraw jest uporządkowanie handlu z Ukrainą. Szef resortu rolnictwa poinformował, że cały czas prowadzone są rozmowy ze stroną ukraińską, w formule zarówno politycznej, jak i technicznej. Są to bardzo trudne rozmowy, gdyż strona ukraińska chce utrzymać dotychczasowe warunki dostępu do unijnego rynku.
– Jeszcze dziś będziemy rozmawiać ze stroną ukraińską w bardzo rozszerzonej formule, aby przygotować wkład do jutrzejszych polsko-ukraińskich rozmów rządowych w Warszawie, które zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk – zapowiedział minister Czesław Siekierski. Dodał, że efektem działań resortu jest wznowienie udziału Polski w organizowanych przez KE posiedzeniach Wspólnej Platformy Koordynacyjnej ds. przewozu ukraińskich towarów rolno-spożywczych.
Jeśli zaś chodzi o liberalizację handlu z Ukrainą, rozmowy na szczeblu unijnym nadal się toczą. Niewykluczone, że okres odniesienia dla ograniczenia importu zostanie zmieniony na rok 2021.
Krajewski: naprawiliśmy systemy, ARiMR znów działa
Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że zostały już usprawnione systemy informatyczne w ARiMR, dzięki czemu ruszyły wpłaty środków dla rolników.
- WPR musi odpowiadać na aktualne potrzeby. Koniec ze stosem przyjętych i nierozpatrzonych wniosków – naprawiliśmy systemy, ARiMR znów działa na rzecz rolników i przetwórców. Pieniądze z WPR muszą być spożytkowane w Polsce, a nie wracać do Brukseli – podkreślił.
Będzie więcej pieniędzy dla rolników na rolnictwo 4.0.
Natomiast wiceminister Adam Nowak zwrócił uwagę na zmiany w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Podkreślił, że dzięki nim w pełni zostaną zrealizowane wnioski złożone przez rolników na budowę silosów. Ponadto termin realizacji został wydłużony do końca czerwca 2025 r.
Wiceminister poinformował też, że dzięki wprowadzonym zmianom zwiększą się do 1 mld złotych środki wspierające rozwój rolnictwa 4.0.
Będą dopłaty do zbóż: 200 lub 300 zł do tony
Resort rolnictwa w najbliższym czasie zamierza uruchomić dopłaty do zbóż. Wiceminister Michał Kołodziejczak poinformował, że za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 300 zł/tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca – 200 zł/tonę. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.
Siekierski wśród swoich dokonań wymienił jeszcze wycofanie się UE z części Zielonego Ładu, uszczelnienie granic, otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności, dopłaty do kukurydzy i pomoc suszową.
- Realizujemy dopłaty do kukurydzy i pomoc suszową. Jeśli chodzi o dopłaty do kredytów, chcemy, żeby były one dostępne i nieograniczone. To jest kredyt dwuprocentowy. Są także środki na dopłaty do paliwa i dopłaty do ubezpieczeń. Przeznaczyliśmy także pieniądze dla rolników poszkodowanych przez firmy skupujące - wyliczał Siekierski.