40. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze
Dziś obchodzimy smutną rocznicę, rocznicę 40-lecia śmierci legendy rolniczej "Solidarności" - Piotra Bartoszcze. Piotr Bartoszcze był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. W kwietniu 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zginął zakatowany na śmierć, najprawdopodobniej przez aparat represyjny władz PRL.
IPN orzekł zabójstwo. Władze tuszowały sprawę
7 lutego 1984 roku miało dojść do wypadku samochodowego z udziałem Piotra Bartoszcze. Ówczesne organy ścigania i prokuratura uznały, że do wypadku przyczynił się Piotr Bartoszcze, który miał kierować pojazdem w stanie nietrzeźwości. Sprawa została zamknięta.
Po upadku PRL, w 1990 roku sprawa ponownie została podjęta i ponownie umorzona z uwagi na brak nowych dowodów. Kilka lat później znów śledczy się nią zajęli i wówczas ustalono szereg błędów i uchybień w ustaleniach z 1984 roku.
W 2016 roku pion śledczy IPN ponownie przyjrzał się sprawie.
– Czynności, które przeprowadziliśmy do tej pory, nie dają żadnych podstaw do przyjęcia, że zabójstwo Piotra Bartoszcze miało podłoże kryminalne, a wręcz odwrotnie. Przesłanki, które do tej pory zebraliśmy wskazują, że ta śmierć miała związek z jego działalnością związkową – podkreślił w czasie konferencji prokurator Andrzej Pozorski.
Michał Czubak
fot. arch. IPN