Choroba niebieskiego języka w Polsce: jest 5. ognisko
Choroba niebieskiego języka rozprzestrzenia się w Polsce, stając się coraz większym wyzwaniem dla hodowców bydła. Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie wykryciu piątego ogniska choroby. Tym razem wirus pojawił się w powiecie kołobrzeskim, w województwie zachodniopomorskim.
- Ognisko choroby zostało stwierdzone 21 grudnia 2024 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 sztuk bydła mlecznego, położonym w powiecie kołobrzeskim, w województwie zachodniopomorskim - wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii.
Podejrzenie choroby zostało postawione po uzyskaniu dodatnich wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w ramach realizacji badań monitoringowych. Łącznie przebadano 12 sztuk bydła. Wirusa stwierdzono w próbkach pochodzących od 11 zwierząt. Zakażenie w stadzie przebiega bezobjawowo, a krowy nie wykazują klinicznych objawów choroby.
Gdzie wykryto poprzednie ogniska choroba niebieskiego języka w Polsce?
Przypomnijmy, że pierwsze ognisko choroby wykryto 21 listopada, w miejscowości Rajczyn, powiat wołowski, Dolny Śląsk. W próbkach od bydła mięsnego stwierdzono wtedy obecność wirusa serotypu 3. Wyniki badań potwierdziły zakażenie u trzech zwierząt.
Drugie ognisko pojawiło się 5 grudnia 2024 roku w gospodarstwie w powiecie pyrzyckim, w woj. zachodniopomorskim. Badania przeprowadzone w laboratorium PIWet Puławy potwierdziły obecność wirusa BTV-3 u 10 sztuk bydła mlecznego.
Natomiast trzecie i czwarte ognisko choroby pojawiło się 17 grudnia na Dolnym Śląsku w powiecie lubańskim w dwóch gospodarstwach.
6 państw zakazało importu bydła z Polski
Pojawienie się choroby niebieskiego języka w Polsce może mieć fatalne skutki dla hodowców, bo utracimy status kraju wolnego od choroby. A to może wpłynąć negatywnie na ceny skupu bydła i zbytu wołowiny. Zakaz importu bydła z Polski wprowadziły już: Chiny, Ukraina, Rosja, Białoruś, Kirgistan i Kazachstan. Poza tym wykrycie ogniska choroby niebieskiego języka wiąże się z wyznaczeniem strefy o promieniu 150 km.
Jakie są objawy choroby niebieskiego języka?
Charakterystyczne dla tej choroby będą takie objawy kliniczne jak:
- wydzielina z nosa,
- obrzęk szyi i głowy, szczególnie wokół oczu i pyska,
- zapalenie spojówek (zaczerwienione i łzawiące oczy),
- obrzęk wewnątrz i owrzodzenie jamy ustnej, ślinienie,
- obrzęk i/lub zaczerwienienie strzyków i sromu,
- osowiałość, gorączka,
- kulawizny, spowodowane zapaleniem koronki i tworzywa racic,
- możliwość długoterminowych strat produkcyjnych u ozdrowieńców, np. zmniejszona wydajność mleczna.
Kamila Szałaj