Choroba niebieskiego języka: są kolejne ogniska w Polsce. Gdzie?APHA
StoryEditorChoroba niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka: są kolejne ogniska w Polsce. Gdzie?

23.12.2024., 15:02h

Choroba niebieskiego języka rozprzestrzenia się w Polsce. Wirus został wykryty w dwóch kolejnych gospodarstwach w stadzie bydła. Gdzie?

Choroba niebieskiego języka w Polsce: są już 4 ogniska

Choroba niebieskiego języka staje się coraz większym wyzwaniem dla hodowców bydła. Główny Lekarz Weterynarii poinformował właśnie wykryciu trzeciego i czwartego ogniska choroby w Polsce na Dolnym Śląsku w powiecie lubańskim.

- Ogniska BT zostały stwierdzone na podstawie wyników badań z 17 grudnia 2024 r. w gospodarstwach utrzymujących bydło, zlokalizowanych w powiecie lubańskim, w województwie dolnośląskim - wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii.

Inspekcja weterynaryjna tłumaczy, że podejrzenie choroby zostało postawione po uzyskaniu dodatnich wyników badań laboratoryjnych. Zakażenie przebiega bezobjawowo, zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby.

Gdzie wykryto poprzednie ogniska choroba niebieskiego języka w Polsce?

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko choroby wykryto 21 listopada, w miejscowości Rajczyn, powiat wołowski, Dolny Śląsk. W próbkach od bydła mięsnego stwierdzono wtedy obecność wirusa serotypu 3. Wyniki badań potwierdziły zakażenie u trzech zwierząt.

Drugie ognisko pojawiło się 5 grudnia 2024 roku w gospodarstwie w powiecie pyrzyckim, w woj. zachodniopomorskim. Badania przeprowadzone w laboratorium PIWet Puławy potwierdziły obecność wirusa BTV-3 u 10 sztuk bydła mlecznego.

6 krajów zakazały importu bydła z Polski

Pojawienie się choroby niebieskiego języka w Polsce może mieć fatalne skutki dla hodowców, bo utracimy status kraju wolnego od choroby. A to może wpłynąć negatywnie na ceny skupu bydła i zbytu wołowiny. Zakaz importu bydła z Polski wprowadziły już: Chiny, Ukraina, Rosja, Białoruś, Kirgistan i Kazachstan. Poza tym wykrycie ogniska choroby niebieskiego języka wiąże się z wyznaczeniem strefy o promieniu 150 km. Na polskim rynku nie ma na razie zarejestrowanej żadnej szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka. 

Jakie są objawy choroby niebieskiego języka?

Charakterystyczne dla tej choroby będą takie objawy kliniczne jak:

  • wydzielina z nosa,
  • obrzęk szyi i głowy, szczególnie wokół oczu i pyska,
  • zapalenie spojówek (zaczerwienione i łzawiące oczy),
  • obrzęk wewnątrz i owrzodzenie jamy ustnej, ślinienie,
  • obrzęk i/lub zaczerwienienie strzyków i sromu,
  • osowiałość, gorączka,
  • kulawizny, spowodowane zapaleniem koronki i tworzywa racic,
  • możliwość długoterminowych strat produkcyjnych u ozdrowieńców, np. zmniejszona wydajność mleczna.

Kamila Szałaj

image
Zwierzęta

Choroba niebieskiego języka. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 16:47