Co będzie musiał zrobić rolnik i weterynaria, gdy w gospodarstwie pojawi się pryszczyca?Canva
StoryEditorPryszczyca - jak reagować?

Co będzie musiał zrobić rolnik i weterynaria, gdy w gospodarstwie pojawi się pryszczyca?

14.04.2025., 17:30h

Rolnicy, a zwłaszcza hodowcy bydła, obawiają się zawleczenia wirusa pryszczycy do prowadzonych przez nich stad. Jakie obowiązki mają rolnicy w sytuacji, gdy w ich gospodarstwie zostanie zlokalizowane ognisko tej choroby? Co musi zrobić weterynarz?

Jak rolnik i weterynarz muszą reagować, gdy w gospodarstwie pojawi się pryszczyca?

Na prośbę Opolskiej Izby Rolniczej Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu przygotował wytyczne dla rolników i powiatowych lekarzy weterynarii, wg których powinni postępować w przypadku wystąpienia podejrzenia zawleczenia wirusa pryszczycy do gospodarstw.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Bartłomieja Kulkę, w sytuacji podejrzenia zakażenia wirusem pryszczycy u swoich zwierząt rolnik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o tym Powiatowego Lekarza Weterynarii (w kórego kompetencjach leży podejmowanie decyzji o likwidacji ogniska wirusa), który z kolei ma obowiązek podjęcia czynności mających na celu wykrycie lub wykluczenie choroby zakaźnej zwierząt.

Zobacz też: Szkolenia dla rolników na temat pryszczycy: gdzie i kiedy?

Co robi weterynarz, gdy stwierdzi pryszczycę?

PLW zleca wówczas rolnikowi sporządzenie i aktualizację spisu wszystkich zwierząt lub zwłok zwierzęcych, a następnie ustala stan ilościowy produktów, a w szczególności mięsa, mleka oraz środków żywienia zwierząt, ściółki, nawozów naturalnych i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba, w zależności od choroby zakaźnej zwierząt.

Kolejnym krokiem, który musi podjąć weterynarz, jest przeprowadzenie dochodzenia epizootycznego, w którego trakcie powinien ustalić okres rozwoju choroby u zwierząt przed podejrzeniem jej wystąpienia, miejsce i źródło choroby, drogę przemieszczania się wirusa.

Obowiązkiem weterynarza jest również przeprowadzenie badania klinicznego zwierząt i pobranie próbek do badań laboratoryjnych.

Obowiązki rolnika, gdy gospodarstwo zagrożone jest wirusem pryszczycy

Jak wyjaśnia lek. wet. Kulka, w sytuacji zagrożenia wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt współpraca weterynarza i rolnika jest bardzo ważna. PLW ma prawo do nakazania rolnikowi:

  • podjęcia działań w celu zabezpieczenia gospodarstwa przed przenikaniem czynnika zakaźnego,
  • odosobnienia, strzeżenia lub obserwacji zwierząt chorych, zakażonych lub podejrzanych o zakażenie,
  • oczyszczenia i odkażenia miejsc oraz środków transportu,
  • odkażenia, zniszczenia lub usunięcia w bezpieczny sposób: pasz, ściółki, nawozów naturalnych oraz przedmiotów, z którymi miały kontakt chore zwierzęta,
  • przeprowadzenia badania klinicznego zwierząt z pobraniem próbek do badań laboratoryjnych oraz sekcji zwłok;
  • wykonanie określonych zabiegów na zwierzętach, również szczepień.

A także zakazania:

  • wydania świadectw zdrowia, a także dokumentów handlowych lub przewozowych,
  • karmienia zwierząt określonymi środkami żywienia zwierząt lub pojenia z określonych zbiorników i ujęć wody

Ponadto w celu zwalczania choroby zakaźnej PLW może:

  • wyznaczyć określone miejsce jako ognisko choroby,
  • określić sposób postępowania ze zwierzętami chorymi itp.,
  • nakazać zabicie lub ubój chorych zwierząt itp.,
  • nakazać określonym podmiotom unieszkodliwienie zwłok zwierzęcych itp.,
  • nakazać przeprowadzenie uboju, transport zwierząt lub zwłok zwierzęcych do wskazanych miejsc i przetworzenie produktów z zastosowaniem określonej technologii,
  • zakazać osobom, które mogły mieć kontakt ze zwierzętami chorymi lub zakażonymi itp. czasowego opuszczenie ogniska choroby,
  • zakazać w ognisku choroby wprowadzanie, przeprowadzanie i wyprowadzanie zwierząt lub sprowadzanie i wywożenie produktów, zwłok zwierzęcych i środków żywienia zwierząt,
  • zakazać używania zwierząt w celu rozmnażania.

Jak wyjaśnia lek. wet., powyższe nakazy i zakazy są wydawane w formie decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności, jednak to nie wszystkie zasady postępowania w przypadku wystąpienia pryszczycy w gospodarstwie rolnym.

Szczegóły znajdują się w pliku pdf .

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: WIW w Opolu

Warszawa
10°C
Zachmurzenie duże
wi_00
śr.
wi_00
22°C
7°C
czw.
wi_00
21°C
6°C
pt.
wi_00
25°C
13°C
sob.
wi_00
22°C
11°C
niedz.
wi_00
17°C
6°C
29. kwiecień 2025 16:40