StoryEditorPOGODA

Czeka nas mokra zima i ciepły początek wiosny. Długoterminowa prognoza pogody od IMGW

13.11.2023., 12:00h
Najbliższe zimowe miesiące będą raczej stabilne w pogodzie. Tylko w marcu należy spodziewać się znaczących odstępstw od tego, do czego zdołaliśmy się już przyzwyczaić.

Jaka pogoda na najbliższy tydzień?

W poniedziałek prognozowane jest duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu przewiduje się na wybrzeżu oraz w północno-wschodniej części Polski. Po południu z zachodu nadciągnie strefa opadów o jednostajnym charakterze, a w Sudetach możliwe są opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 5°C do 9°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, czasami porywisty, głównie z kierunków południowo-zachodnich i południowych. W Sudetach możliwe są porywy do 90 km/h.

We wtorek utrzyma się duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza w południowej części kraju. Miejscami wystąpią opady deszczu, a na północy kraju mogą być one umiarkowane. Temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 5°C, a na wschodzie możliwe są przymrozki przygruntowe sięgające nawet –1°C. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 4°C na północnym wschodzie do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie ogólnie umiarkowany, na zachodzie czasami osiągnie prędkość do 65 km/h, ze wschodu południowo-zachodniego. W wysokich partiach górskich można spodziewać się porywów do 90 km/h.

Środa przyniesie duże i całkowite zachmurzenie, miejscami z opadami deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 3°C do 8°C, a maksymalna w ciągu dnia od 5°C do 10°C. Wiatr pozostanie umiarkowany, z porywami do 60 km/h, głównie z kierunków północno-zachodnich i zachodnich, z silniejszymi podmuchami na Wybrzeżu, gdzie może osiągnąć prędkość dość silną, z kierunku północnego.

W czwartek przewiduje się duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami, a na północnym wschodzie możliwe są lokalne rozpogodzenia. Miejscami wystąpią słabe opady deszczu, a w Tatrach śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 3°C, na północnym wschodzie przy gruncie do –2°C, a na Podhalu około –3°C. Temperatura maksymalna będzie się kształtować od 4°C do 10°C. Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, na zachodzie czasami porywisty, z kierunku południowego, a na wschodzie przeważnie zachodniego.

W piątek prognozuje się duże i całkowite zachmurzenie, z miejscowymi opadami deszczu, w Tatrach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od 0°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie. Temperatura maksymalna utrzyma się w zakresie od 5°C do 9°C. Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, na zachodzie miejscami porywisty, z kierunku południowego i południowo-zachodniego.

W sobotę na przeważającym obszarze przewiduje się pochmurną pogodę z opadami deszczu, jedynie na zachodzie bez opadów, gdzie możliwe są nawet krótkotrwałe przejaśnienia. W Tatrach spodziewane są opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od 3°C do 6°C, a jedynie na Podhalu około 0°C. Temperatura maksymalna utrzyma się w zakresie od 5°C do 8°C, natomiast w górach będzie się kształtować w okolicach 2°C. Wiatr pozostanie umiarkowany, na zachodzie czasami porywisty, z kierunku północno-zachodniego.

W niedzielę utrzyma się pochmurna pogoda z opadami deszczu, a w wyższych partiach gór wystąpi deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 3°C, a na Podhalu około –4°C. Temperatura maksymalna utrzyma się w zakresie od 5°C do 9°C, a na Podhalu w okolicach 2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie miejscami porywisty, z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego.

Grudzien - mokry ale z temperaturą mieszczącą się w normie

IMGW opracowując pogodę długoterminową oparł się na danych z lat minionych. Na ich podstawie przygotował następujące prognozy. W grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza będzie kształtować się w normie wieloletniej.

Prognozuje się, że w tym miesiącu średnia temperatura będzie wahać się od -1,8 stopnia Celsjusza do 3 stopni Celsjusza. Opady natomiast wyniosą od 18 mm do 73,4 mm i będą wykraczał powyżej normy wieloletniej.

image
FOTO: fot. IMGW

Styczeń bez większych zmian w pogodzie

Wg synoptyków IMGW w tym miesiącu spodziewać się należy opadów powyżej normy wynikającej z wieloletnich doświadczeń. Możliwe przekroczenia normy w całym kraju. Temperatury powietrza z kolei w całym kraju będą w normie: od -4,4 stopnia Celsjusza do 1,9 stopnia Celsjusza.

image
FOTO: fot. IMGW

Luty skąpany w deszczu i śniegu

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Maksymalne temperatury w lutym osiągną wartości 2,9 stopnia Celsjusza. Natomiast suma opadów nie przekroczy 53 mm.

image
FOTO: fot. IMGW

Marzec przyniesie widoczne zmiany w pogodzie

Marzec będzie pierwszym z zimowych miesięcy, w którym w pogodzie pojawią się widoczne zmiany jednakowo w wartościach, jakie wskażą termometry, jak i w sumie opadów. Na terenie całego kraju będą odnotowywane przekroczenia wieloletnich norm.

image
FOTO: fot. IMGW

Prognozuje się, że w tym miesiącu średnia temperatura będzie wahać się od 0 stopnia Celsjusza do ponad 5 stopni Celsjusza. Opady natomiast wyniosą od 17,1 mm do 67,8 mm.

Michał Czubak
źródło: IMGW
fot. ilustrujące/arch. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 21:41