Rolnicy opuścili Rolniczy Szczyt u TuskaJustyna Czupryniak/Canva/MRIRW
StoryEditorRolniczy Szczyt u Tuska

Część rolników opuściła Szczyt Rolniczy. Dlaczego nie chcą rozmawiać z premierem?

29.02.2024., 15:00h
Przedstawiciele NSZZ Solidarność i Samoobrony opuścili Rolniczy Szczyt. Zdaniem rolników, spotkanie nie było transparentne. Niektórzy z nich nie zostali dopuszczeni do rozmów, choć zostali zapowiedzeni. Co tam się wydarzyło?

Obszański i Wawrzyniak opuścili Szczyt Rolniczy u Tuska

Ze spotkania z premierem Tuskiem i ministrem Siekierskim wyszli jako pierwsi Tomasz Obszański i Adrian Wawrzyniak z NSZZ Solidarności RI. Skontaktowaliśmy się telefonicznie z Adrianem Wawrzyniakiem i poprosiliśmy o komentarz do tej sytuacji.

- Wyszliśmy ze spotkania, ponieważ nie było ono transparentne. Zgłosiliśmy na początku wątpliwości co do tego, że nie została wpuszczona m. in. Samoobrona, nie została wpuszczona pani Ilona Jasek jako wiceprzewodnicząca OPZZ, zostali za bramkami inni rolnicy na zewnątrz, którzy byli na liście i też nie zostali wpuszczeni. Pan Gabriel Janowski został zamknięty w pomieszczeniu gdzieś na dole tego budynku i też nie mógł dotrzeć na na to spotkanie. No i oczywiście wszystkie media zostały po chwili wyproszone, więc my takiej formy spotkania nie przyjmujemy i na znak protestu opuściliśmy spotkanie.

Przede wszystkim  podkreślamy, że na 9 lutego  było w Polsce ponad 260 różnych miejsc protestów i blokad, gdzie niejednokrotnie byli to młodzi liderzy, którzy organizowali rolników oddolnie. Więc proponujemy żeby powstały komitety protestacyjne wojewódzkie, bo tam ludzie się znają, są w stanie ze sobą porozmawiać i uzgodnić 2-4 osoby, które będą reprezentować ich w Warszawie i prowadzić  negocjacje, w których punkt po punkcie uzgodni się rozwiązania poszczególnych postulatów. Wnosimy także  o możliwość transmisji przez media również stacje telewizyjne tak, by każdy rolnik uczestnik protestów mógł je śledzić. Takie negocjacje jesteśmy gotowi jako Solidarność zorganizować i w takich negocjacjach ze stroną rządowa możemy brać udział - zaznaczył.

Jak dodał, na 6 marca zaplanowany jest kolejny protest w Warszawie, gdzie rolników z NSZZ Solidarność RI wesprze cała Solidarność pracownicza.

- To będzie strajk rolników, myśliwych, transportowców, leśników i tych przedsiębiorców, których też dotyka Zielony Ład, bo Zielony Ład to nie jest tylko sprawa rolnictwa, ale również to jest sprawa przedsiębiorców i całego społeczeństwa – mówi Adrian Wawrzyniak.

Rolnicy z Solidarności i Samoobrony opuścili spotkanie z Tuskiem

Były minister rolnictwa i rozwoju wsi Gabriel Janowski opuścił budynek Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” ponieważ, jak twierdzi, nie wszyscy przedstawiciele organizacji zostali dopuszczeni do negocjacji.

- Koledzy wyszli w proteście przeciwko temu, że nie dopuszczono do negocjacji przedstawicieli wszystkich organizacji - mówi w relacji dla "Tygodnika Poradnika Rolniczego" Janowski.

Janowski był zapowiedziany na szczycie u Tuska

Jak mówi były minister rolnictwa, został zapowiedziany przez przewodniczącego NSZZ Solidarność Tadeusza Obszańskiego, jednak prośba o jego uczestnictwo w posiedzeniu nie została pozytywnie rozpatrzona. 

- Nie może być tak, że rząd będzie wybierał sobie swoich rozmówców. Rząd musi wysłuchać wszystkich z należytą starannością - stwierdza Janowski.

Duszyński odsunięty od obrad z Tuskiem

Marek Duszyński, lider Samoobrony wyszedł z budynku, w którym trwają rozmowy protestujących rolników z premierem Donaldem Tuskiem. Jak przyznał, nie został nawet zaproszony na te rozmowy, o co największy żal ma do Michała Kołodziejczaka, wiceministra rolnictwa.

– Michał Kołodziejczak zachował się po świńsku. Tak to mówi, że Lepper to, Lepper tamto. Chce być jak drugi Lepper, ale nie zaprosił mnie jako szefa Samoobrony – powiedział Marek Duszyński.

Szef Samoobrony przyznał, że rolnicy pewnie dalej będą blokować drogi, no chyba, że podczas Szczytu rolniczego ze strony rządu padną propozycje konkretnych rozwiązań problemów rolników.

– Ale tu konkretów nie będzie, tylko raczej „obiecanki cacanki”. To jak będzie wyglądał dalej strajk rolników zależy od dalszych ustaleń liderów poszczególnych związków i organizacji rolniczych – dodał szef Samoobrony.

Kto wszedł na Szczyt Rolniczy do CDS?

Przed budynkiem Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie, gdzie odbywa się Szczyt Rolniczy z premierem Tuskiem już 2 godziny wcześniej pojawili się pierwsi liderzy protestów. Ale nie wszyscy chętni do udziału w spotkaniu z szefem rządu byli na liście zaproszonych.

Listę 32 osób przed budynkiem CDS odczytał Filip Pawlik, wiceszef AgroUnii i bliski współpracownik wiceministra Michała Kołodziejczaka, który też bierze udział w Szczycie Rolniczym.

Oto te nazwiska:

  1. Sławomir Izdebski,
  2. Szczepan Wójcik,
  3. Wiktor Szmulewicz,
  4. ​Wiesław Gryn, ​
  5. Stanisław Barna,
  6. ​Damian Morawiec,
  7. Sebastian Dziamski,
  8. Roman Kondrów, ​
  9. Rafał Niezurbida,
  10. Andrzej Waszczuk,
  11. Tomasz Obszański,
  12. Marcin Wilgow,
  13. ​Piotr Jacyk,
  14. ​Sławomir Szlachta,
  15. Wiesław Sokołowski,
  16. Tomasz Bogucki,
  17. Łukasz Martyn,
  18. Grzegorz Majewski,
  19. Władysław Serafin,
  20. Jarosław Michalski,
  21. Krzysztof Kwier,
  22. ​Błażej Bieniarz,
  23. ​Adrian Stępień,
  24. Arkadiusz Kożuszko,
  25. Paweł Toporek,
  26. Piotr Wiciślik,
  27. Piotr Konieczny,
  28. Adrian Wawrzyniak,
  29. Andrzej Sobociński,
  30. Jerzy Maciej,
  31. Mateusz Wendecki,
  32. Wojciech Chrostowski.

Szczegóły Rolniczego Szczytu poznamy po konferencji premiera Donalda Tuska. 

oprac. Justyna Czupryniak, Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 11:27